Android Art Nedir Ve Nasıl Açılır?

Hem internet hem de teknoloji yılı olarak bilinen 21. yy zamana damgasını vurmuştur. Hemen hemen herkes mobil, internet ve tablete öylesine düşkündür ki bu da teknolojiyi bir çok konu da ön plana geçirmeyi başarmıştır.

Hem internet hem de teknoloji yılı olarak bilinen 21. yy zamana damgasını vurmuştur. Hemen hemen herkes mobil, internet ve tablete öylesine düşkündür ki bu da teknolojiyi bir çok konu da ön plana geçirmeyi başarmıştır. Bir yandan da geçtiğimiz neredeyse her gün teknolojik aletlerin yenisi çıkmaktadır ve bunları takip etmekte böyle bir piyasa da zorlaşmaktadır.

Toplumumuz da ve diğer toplumlar da Android cihazlar İOS cihazlara oranla daha çok tercih edilmektedir ve Android cihazlar da oluşan arızalar sahiplerini bir hayli rahatsız etmektedir. Android cihazların problemsiz kullanımı için teknoloji haberleri yakından takip edilmektedir. Android cihaz kullananlar bilirler ki Android cihazların sorunlarından birisi işletim sisteminin ağır çalışıyor olmasıdır. Android cihazlara yüklenen uygulama veya işlemlerin çalıştırılabilmesi için Dalvik denilen sisteme ihtiyaç duyulmakta idi. Bunun için de cihaz da ayrıca bir işlem yapmak gerekmekteydi.

Dalvik Sisteminin Görevi Nedir?

Dalvik cihaz da yüklü uygulamaları yorumlayıp cihazın tanıyacağı şekle çevirmesi olarak tanımlanmaktadır. Ancak Dalvik sisteminin eksisi uygulamaların geç çalıştırılmasına neden olmasıdır. Ayrıca bataryayı negatif yönde etkilediği gibi mobilin performansını da önemli düzeyde düşürmekteydi. Tüm bu sorunlar doğrultusunda ise ART sistemi ortaya çıkmış ve Android kullanıcılarına rahat bir nefes aldırmıştır.

ART nedir?

ART sisteminin kullanımı yine Android cihazlarda ki uygulamaların çalıştırılması demektir. Dalvik ile kıyaslandığın da en önemli artısı Dalvik’te olduğu gibi ekstra bir işlem gerektirmemesidir. Böylece uygulama kodu derlenmekte ve neticede çalıştırılma işlemi aradan çıkartılarak cihazın uygulamaları daha hızlı bir şekilde açmasını sağlamaktadır.

ART sisteminin ilk piyasa da yerini aldığı zamanlar da çoğu mobil tarafından desteklenmemiştir. Fakat daha sonraları Android 5.0 Lollipop sürümü ART sistemini desteklemiştir. ART Google tarafından geliştirilmektedir ve Android çalışma zamanı adı ile ülkemizde anılmaktadır. ART’nin açılımı ise Android Run Time olmaktadır.

ART nasıl aktifleştirilir?

  • Mobilin ayarlar kısmına girilmeli
  • Geliştirici seçenekler seçilmeli
  • Çalışma zamanı bölümünden ART uygulaması seçilmeli

Bu kısa işlemlerin sırası ile uygulanması ART özelliğini devreye geçirip cihazın bellek yönetimi ve çöp toplama mekanizmalarını daha hızlı çalıştırarak Android kullanıcılarını stresten de kurtarmaktadır.

Yorum Yap