Alexa nedir? Alexa Sıralama Düşürme Yöntemleri

Alexa, 1996 senesinde kurulmuş, dünya üzerindeki tüm internet sayfalarını analiz etmek, bütün kurallara uygun tüm dünya üzerindeki web sayfalarının hizmet sağladığı ülkelerde ki yerini göstermeye yarayan analiz ve ölçüm aracıdır.

Alexa, 1996 senesinde kurulmuş, dünya üzerindeki tüm internet sayfalarını analiz etmek, bütün kurallara uygun tüm dünya üzerindeki web sayfalarının hizmet sağladığı ülkelerde ki yerini göstermeye yarayan analiz ve ölçüm aracıdır. Alexa, sektöründe yeteri kadar gelişmiş ve sektöre yıllarını verdiğinden dolayı geniş bir veri tabanına sahip olmaktadır.

Dünya üzerinde bulunan tüm web siteleri hakkında fikir sahibi olabilmek için ilk bakılan ölçüm aracı olarak bilinmektedir. Alexa site çözümlemeleri sırasında, site kullanıcılarının site ismine nereden ulaştıklarını, site içerisinde nerelere baktıklarını ve ne kadar süre geçirdiklerini ortaya koymaktadır. Alexa Türkiye, Türklerin internet üzerinden en çok fotoğraf araştırdıklarını, galerilerine olan düşkünlüklerini göstermektedir.

Dmoz ne anlama gelmektedir?

Dmoz Site EklemekDmoz; uzun zaman içerisin de yapılan en büyük dizin projeleri içerisinde bulunur. Alexa zaman içerisinde dmoz ’un kalitesini aşağıya çekmiştir. Dmoz şuan için sadece satış için gerekmektedir. Dmoz kaydı nasıl yapılır başlıklı yazımdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Alexa Bilgilerine Ne Kadar Güvenilebilir?

Alexa site sıralaması kesin sonuçlar doğurmaya bilmektedir. Ancak yakın oranlarda bilgi verdiğinden dolayı genellikle kesin bilgi şeklinde geçmektedir. Alexa herhangi bir sitenin İstanbul ve çevresinde 100 defa kullanıldığı bilgisini sizlerle paylaşıyorsa o site yaklaşık olarak 100 defa kullanılmış demektir.

Reklam veren firmalar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Firmalar reklam vermeden önce internet sitelerinin kullanıcı kitlesini belirleyerek, daha çok insana ulaşmayı hedeflerler. Alexa, SEO uzmanlarını kontrol etmek amaçlı da kullanılmaktadır. Bir SEO uzmanı çalışmasının ne kadar dikkat çekip çekmediğini öğrenmek adına da Alexa kullanabilmektedir. Alexa sıralama içeriklerini alexa.com sitesinden görüntüleyebilmekteyiz. Alexa.com sitesi içerisinde bulunan arama butonuna bilgilerini öğrenmek istediğiniz sitenin adresini girdiğinizde, karşınızda tüm bilgiler çıkacaktır.

Alexa Analizleri Ne Kadar Süre İçerisinde Güncellenmektedir?

Alexa web sayfalarının günlük, aylık, 3 ve 6 aylık en iyi ortalamalarını hesaplayarak bir sonuç bulmaktadır. Tahmini bilgiler ile ilgili fikir sahibi olmanız açısından alexa analizi önemli bulunmaktadır.

Alexa Örnekleri

Alexa Sıralama Düşürme Yöntemleri Nasıl Olmalıdır?

Verilen tüm bilgiler yasal olmaktadır. Yasadışı hiçbir bilgi sizler ile paylaşılmamaktadır. İlk olarak internet sitelerinize webmaster kişileri yönlendirmeye çalışmalısınız. Bir webmaster’ın siteniz de bulunması demek diğerlerinin de geleceği anlamına gelmektedir. Sitelerinizi webmaster formlarında tanıtmaya başlamalısınız. Sitenizde ki webmaster sayısını bununla birlikte artırabilirsiniz. İnternet sitenizin içerisinde alexa bilgi içerikli yazılar yayınlayınız. İnternet siteniz de mutlaka ‘ Alexa Widget ‘ bulundurmalısınız.

Alexa widget alexanın kendi sitesine giren kendi kullanıcılarından da veri almasını sağlayacaktır. Alexa sitesine üye olmanız gerekmektedir. Alexa sitesine üyeliğini gerçekleştirdikten sonra ki adımınız alexa içerisinde sitenize düzenlemeler yapmak olacaktır. Mutlaka tarayıcınıza Alexa Toolbar yüklemelisiniz. Hatta sitenizi gün de iki saat aktif tutmanız gerekmektedir. Kesinlikle tanıdığınız herkese rica edin, tanımadıklarınıza da edin. Alexa Toolbar indirmelerini ve sizin sitenizi tutabildikleri kadar açık tutmalarını isteyin. Bu gerçekten en önce yapılması gereken işler listesinin en başında gelmektedir.

Kendinize ait olan internet sitelerinizi sürekli olarak, düzenli bir şekilde imleme sitelerinden imleyin. Çok faydasını göreceksiniz. Backlinklerin güvenli ve kaliteli olmalarına özel gösterin. Aksi takdirde beklemediğiniz sonuçlar ile karşılaşmanız sizi üzecektir. İnternet siteleriniz de yayınlayacağınız yazıların uzun ve akıcı olmasına özen gösterin. Akıcı olması sitenizin kullanıcılarının siteniz de geçirdikleri zamanı artıracaktır.

Tüm kullanıcıların sitenizin içerisinde geçirdikleri zamanları artırabilmek için sayfa sayınızı çoğaltmanız sizler için avantaj olacaktır. Tavsiye edilmese de bilinen başka bir yöntem çeşidi de, internet siteniz haber veya portal sitesi ise otomatik yenileme kodu kullanılabilir. Cümlenin başında da söylenildiği gibi tavsiye edilmeyen bir yöntem çeşididir. Son bir hatırlatma olarak söylemek gerekirse tanıdık tanımadık herkesten internet sitenizin tanıtımını yapmasını rica ediniz.

1 yorum

  • Blogunuz çok güzel severek takip ediyorum sizleri ,çok güzel yazilar yaziyorsunuz

Yorum Yap