Akıllı Telefonlar İle Kan Tahlili Yapılabilecek Yazılım Geliştirildi

Teknolojik gelişmeler insan hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Bu gelişmeler, insanların akıllı telefonlardan beklentilerini de yükseltiyor.

Teknolojik gelişmeler insan hayatını oldukça kolaylaştırıyor. Bu gelişmeler, insanların akıllı telefonlardan beklentilerini de yükseltiyor. Akıllı telefonların telefon görüşmelerinin yapıldığı, video izlendiği ve fotoğraf çekildiği cihazlar olmasından daha ötesini istiyor. Akıllı telefon geliştiricilerinin akıllı telefonlar ile kan tahlili üzerindeki son geliştirdikleri konu oldu.

Akıllı Telefonlar ile Kan Tahlili Artık Mümkün

Akıllı telefonlar ilk üretilmeye başladığında ve ilk piyasaya sürüldüğü dönemlerde teknolojik gelişmeler ile ilgili geleceğe dair beklentiler uluslararası alanlarda görüşülürken, “Bir gün akıllı telefonlarla kan tahlili yapılabilir mi?” sorusu da gündeme gelmişti. Geçmişte sorulan bu sorunun cevabı İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından uygulanan yazılım ile cevabını buldu. Evet artık akıllı telefonlarla kan tahlili yapmak mümkün. Nasıl mı?

Akıllı Telefonlarla Kan Tahlili Yapılmasını Sağlayan Yazılım Nasıl Çalışıyor?

Akıllı telefonlar ile kan tahlili yapmak için özel bir kağıdın üzerinde damlatılan kanın fotoğrafı çekilerek kan tahlili için programlanmış yazılım sayesinde kan tahlili yapılabiliyor. Bu konuda açıklama yapan uzmanlar, akıllı telefonlar ile kan tahlili yapılabilmesi yöntemi sayesinde tüm hastalıkların kısa süre içerisinde teşhis edilebileceğini ayrıca daha düşük bir maliyet ile bu sonuçlara ulaşılabileceğini belirtiyorlar.

Akıllı telefonlar ile kan tahlili yapılmasını sağlayan yazılım olan BİORGB adlı projesi sayesinde Hepatit B, HIV, Hepatit C ve Grip virüslerinin tespit ve teşhis edilebileceği vurgulandı. Aynı zamanda bazı kanser türlerinin de bu yöntem sayesinde teşhis edilerek erken tedaviye başlanabileceği belirtiliyor. Bu yazılım sayesinde sağlık taraması için gerekli olan tıbbi cihazların zorunluluğu ortadan kalkmış oluyor. Bu yöntem ve yazılım ile yapılan çalışmalarda yapay kan üzerinden deneyler yapılmış ve yüksek orada başarı elde edilmiştir. Bu uygulamanın kısa bir süre sonra yaygınlaşacağı düşünülüyor.

Yorum Yap