Akıllı Prototip Giysilerle Sağlık Kontrol Altına Alınacak

Akıllı Prototip Giysilerle Sağlık Kontrol Altına Alınacak, Akıllı teknolojilerin hayatın pek çok alanında giderek yaygınlaşmasıyla birlikte kullanım alanları da gün giderek genişliyor.

Akıllı Prototip Giysilerle Sağlık Kontrol Altına Alınacak, Akıllı teknolojilerin hayatın pek çok alanında giderek yaygınlaşmasıyla birlikte kullanım alanları da gün giderek genişliyor. Akıllı teknolojilerin kullanıldığı alanlardan bir tanesi de tekstil sektörü. Avrupa Birliği’nin de desteğiyle Almanya’da yürütülen araştırmalar ışığında kıyafetlere ilave edilen alıcıların kullanımları bu giysiyi giyen bireyin sağlığıyla alakalı veriler toplanmasını hedeflemekte.

Akıllı Prototiplerin Yaşam İçerisinde Kullanımları

Geliştirilen akıllı prototip türünde tişört bireyin ne kadar yediğini ve içtiğini kayda alabiliyor. Boyun bölgesinde yer alan esnek alıcılar ise boyun kaslarının vasıtasıyla en zayıf yutkunma ve çiğneme hareketlerini bile izleyebilecek bir kapasiteye sahip.

Konuyla ilgili olarak Passau Üniversitesi’nden Profesör Oliver Amft’ın yaptığı açıklamaya göre bu teknoloji ile bireylerin günlük hayatta yaptığı karmaşık bazı hareketleri izleyebildiklerini de dile getiriyor. Amft bu duruma az su içildiği zaman vücudun susuz kalmasını örnek veriyor. Ayrıca akıllı prototiplerin şeker hastaları için oldukça kullanışlı olduğunu dile getiren Amft, bu bireylerin beslenme alışkanlıklarının bu yolla izlenerek önemli bazı sorunların engellenebileceğinin altını çiziyor.

Akıllı Prototiplerin Diğer Kullanım Alanları

Esnek alıcılı bu akıllı prototiplerin tek kullanım biçimleri bununla sınırlı kalmıyor. Gözlük kenarına yerleştirildiği zaman bütün çiğneme hareketlerinin izlenebildiği bir sistem. Böylelikle hangi türde yiyecekleri nasıl bir düzenle tüketildiğinin takibi de sağlanabiliyor. Bu takip ise kullanıcı bireye herhangi bir rahatsızlık vermeden gerçekleştiriliyor.

Avrupa Birliği’nin desteğiyle bu proje kapsamında geliştirilen kumaş uyumluluğu olan alıcılarda ince bakır teller ve polymer kullanılmakta. Teknolojinin üretim alanı genellikle şeffaf elektrodlar, baskılar ve özel filtreler gibi endüstriyel anlamdaki kullanım amacıyla üretiliyorlar. Seri üretime geçildiği takdirde oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olacak bu akıllı prototiplerin kullanılacağı alanlardan bir tanesi de güvenlik olacak. Geliştirilen yer döşemesiyle mekândaki kişi sayısının belirlenmesi, bu kişilerin yürüyüşleri de tespit edilebiliyor. Alıcılarla kaplaması gerçekleştirilecek akıllı şoför koltuğu sayesinde sürücünün durumu tespit edilerek çok daha güvenli olarak sürüş imkânı sağlanabilecek.

Yorum Yap