Web Sitesinin Trafiği Nasıl Arttırılır?

Günümüzde her gün pek çok web sitesi kuruluyor ve bu sitelerin hitini yani trafiğini arttırma, her web sitesi kurucusunun ilk hedefi olmaktadır. Çünkü, site trafiğini arttırmak yüksek gelir kazanmanın en önemli aracıdır.

Günümüzde her gün pek çok web sitesi kuruluyor ve bu sitelerin hitini yani trafiğini arttırma, her web sitesi kurucusunun ilk hedefi olmaktadır. Çünkü, site trafiğini arttırmak yüksek gelir kazanmanın en önemli aracıdır. Yeni bir web sitesi kuranların ya da mevcuttaki web sitelerinin trafiğini arttırarak hem daha çok kişiye ulaşmayı hem de daha çok gelir elde etmeyi isteyenler için web sitesinin hitini nasıl arttırılır?

Web Sitenizi Tanıtarak Öne Çıkarın

Öncelikle sitenizi tanıtın. Örneğin; Facebook, Twitter, Google Plus ve İnstagram gibi sosyal medya mecralarına üye olarak buralarda sitenizde paylaştığınız içerikleri paylaşın. Bu paylaşımlarla kısa zamanda ciddi bir trafik ivmesi yakalamış olursunuz. Sosyal medya hesaplarınızı da mümkün olduğunca tanıtın. Web sitenize de sosyal medya hesaplarınızın linklerini eklemeyi unutmayın.

Sayfanızın Açılış Süresini Test Edin

Web sitenizin hızını mutlaka inceleyin ve test edin. Sitenizin yavaş olması, gelen ziyaretçilerin hızla sitenizden uzaklaşması demektir. Dolayısıyla, site içi trafiği arttırmak için kesinlikle ziyaretçilerinizi etkilemek ve memnun etmek zorundasınız. Bunun en iyi özelliklerinden biri ise sitenizin açılış ve gezinme hızının iyi olmasıdır. Web sayfanızın hızlı şekilde olması SEO açısından da size olumlu bir katkı sağlayacaktır. Arama motorlarında böylelikle daha hızlı bir indeksleme ve iyi bir sıralama istiyorsanız hızlı bir giriş önemlidir. Site hız testi r10.net’den yapabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri İyi Seçmelisiniz

Web sitesinin hiti nasıl arttırılır?‘ sorusunun belki de en önemli cevabı bu madde de olabilir. Sizlere tavsiyemiz çok önemli ve dikkatli bir şekilde anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Google Adwords Keyword Tool hizmetini kullanarak bunu başarabilirsiniz. Sitenizde paylaşacağınız bir içerik için bu hizmeti kullanarak en çok aranan ve kullanan kelimeleri analiz edebilirsiniz. Böylelikle anahtar kelimeleri doğru şekilde tespit ederek sitenizde kullanabilirsiniz. Dolayısıyla arama motorlarında öne çıkma potansiyeliniz de artacaktır.

Kaliteli İçerik ve Çarpıcı Görsellik Olmalıdır

Siteniz için mutlaka kaliteli içerikler ve sayfa başlıkları kullanmalısınız. Google’da bir arama yaptığınızda bile ilk sayfadaki siteler içinden her zaman ilkini tıklamayabilirsiniz. Bazen etkili bir başlık veya aradığımız içerik için 4. veya 5. sayfalara gidebiliriz. Bunun nedeni ise aslında ilgimizi çeken başlıklar aradığımız içindir.

özgün makale nasıl yazılır

Sitenizin ambalajı olarak nitelendirebileceğiniz bir diğer önemli konu ise sitenizdeki görsel tasarımdır. Web sitenizi kurarken ya da yenilerken bu özelliği kesinlikle iyi değerlendirmelisiniz. Web sitenize ziyaretçilerinizi diğer maddeleri kullanarak çektiğinizde onları bu sitede tutmak ve etkilemek için görsellik çok önemlidir. İnternet dünyasının en çok tercih edilen renkleri web sayfalarındaki araştırmalarda fazlasıyla yayınlanmaktadır. O nedenle renk algısını mutlaka kullanmalısınız. Unutmayın ki ziyaretleriniz sitenize ilk girdiklerinde görselliğe ve tasarımınıza bakarak aslında ambalajınızı incelerler.

Tasarım ve Kullanım Kolaylığı Olmalıdır

Web sitenizin tasarımı önemliyken ayrıca kullanımı da kolay bir tarzda olmalıdır. En çok aranan veya dikkat çeken içerikleri görünen üst ve yan sekmelerde kullanmalısınız. Ana sayfada link vererek en çok dikkat çeken konu veya içeriği öne çıkarabilirsiniz. Çünkü ana sayfa sizin vitrininiz gibidir. Banner kullanarak ta sayfanızda görsel bir hareketlilik sağlayabilirsiniz. Sağ ve sol sütunlara mutlaka sitenizin en hit alan veya gündemde olan içeriklerini yerleştirmeniz hitinizi arttırabilirsiniz.

Sitenizi Dizinlere Ekleyin

Dmoz Site EklemekWeb sitenizi mutlaka dizinlere eklemelisiniz. Siteniz için kaliteli ve etkili tavsiye bağlantıları istiyorsanız dizinler size yardımcı olacaktır. Yahoo ve sbd.bcentral.com gibi dizinlerle işe başlayabilir ve ücretli dizinlerle yola devam edebilirsiniz. Dünyanın en popüler dizin sitesi olan Dmoz Nasıl Kayıt Olunur? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

İnternet dünyasının gelişmesiyle her geçen gün artan rekabet ortamın her sitenin ziyaretçi trafiğini mutlaka etkilemektedir. En büyük ve en ünlü web sayfaları dahi bu korkuyu yaşarlar ve bu nedenle devamlı sitelerini canlı tutmak için çalışırlar. ‘Web sitesinin trafiği nasıl arttırılır?’ sorusunun en önemli maddelerini siz de sitenizde uygulayarak hitinizi kolaylıkla arttırabilirsiniz.

6 Yorum

  • Anahtar kelimelerinin iyi seçimi trafiği arttırmak için oldukça önemli bir nokta. Seo anahtar kelime araçlarını kullanmak bu noktada çok faydalı oluyor.

  • bence web sitenin trafiğini arttırmak isteyen düzenli özgün makale girmeli. bir de her olan konulardan değil değişik bir konu bulacaksın onun üzerine gireceksin. google böylece seni tespit edecek. sonraki benzer konuları içerik olarak girdiğinde google seni ilk sayfalara atacak.

  • Artık kalıplaşmış ve bu işe kıyısından köşesinden bir şekilde bulaşmış herkesin bildiği belli bilgiler var. Bu bilgilerin dışına çıkınca hatta çıkabilince siteler değer kazanmaya başlıyor. Önemli olan da bunu sağlayabilmek. Şahsen ben beceremiyorum 🙂

  • Merhabalar ;

    Makale için teşekkürler, uzun süredir takip ediyorum kişisel blogunuzu, verdiğiniz bilgiler sayesinde bizde kendimizce birşeyler yapmaya çalışıyoruz..

    Tekrar makale için teşekkür ediyorum

  • Google algoritmasını güncel bir şekilde takip ederek ve sitemizdeki güncellik olayınıda göz önünde bulundurarak sıralama da yükselmemiz çok normal olacaktır.

Yorum Yap