Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo uyumlu makale yazmak sizlere arama motorunda içeriklerinizin çok daha kolay bulunmasında bir avantajdır. Fakat Seo uyumlu makale yazmak için bir takım kurallara ihtiyaç vardır.

Seo uyumlu makale yazmak sizlere arama motorunda içeriklerinizin çok daha kolay bulunmasında bir avantajdır. Fakat Seo uyumlu makale yazmak için bir takım kurallara ihtiyaç vardır. Seo uyumlu makale kurallarına uyduğunuz süre boyunca Google arama motoru gibi önemli yerlerde içeriklerinize çok kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün olacaktır. Seo uyumlu makale için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Anlamlı İçerik Yazılmalıdır

Seo makalelerin yalnızca seo kurallarına uygun olması aranan şartlar arasında yer almamaktadır. Her ne kadar kurallara uygun yazılması gereken metinler gerekli ise de anlam bakımından da önemli içeriklerin hazırlanması gerekmektedir. Makalenin yazım biçiminden anahtar kelimelerin kullanımına kadar pek çok anlam bütünlüğünün sağlanması gerekmektedir. Kimi makalelerde anahtar kelime makalenin detayı ile uyum gösterememektedir. Bu gibi durumlarda anahtar kelimeler kullanılsa dahi anlam bütünlüğü sağlanamamış olduğundan dolayı makale kalitesiz olmaktadır.  Google’da üst sırada çıkmak ile ilgili makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Kullanıcılar arama sonuçlarında sizlerin makalelerine üst sıralarda ulaşabilse dahi bir konunun onlar için yarar sağlayıcı olmaması ve anlamsız olması makalenizin kalitesinin düşük olduğunu göstermektedir.

Özgünlüğe Önem Verilmelidir

seo uyumlu makaleMakalenin anlamı kadar o makalenin mümkün olduğunca özgün bir şekilde yazılması da önemlidir. Elbette yazdığınız her makalede bilgi sahibi olma gibi bir şansınız yoktur. Bu nedenle kimi kaynaklardan destek alabilmeniz mümkündür. Fakat makalelerde önemli olan özgünlüktür. Kendi cümleleriniz olmasa dahi bilmediğiniz konularda makale yazar iken okuduğunuz metinleri kendi cümleleriniz ile ifade edebilmeniz oldukça önemlidir. Google botları aynı zamanda kopya içeriklerini de kontrol ettiğinden dolayı yazdığınız her makalenin özgün olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Özgün makaleler yazmak için iyi bir araştırma yapmanız sizler için yararlı olmaktadır. Çünkü özgün makaleler kaliteli bir araştırma sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Uzman kişiler tarafından yazılan makalelerin okunurluğu daha çok artacaktır. Bu nedenle makale sitelerinin de uzman kişiler ile çalışmaya ağırlık vermesi gerekmektedir. Alexa sıralamanız da düşmesine sağlar, Alexa Sıralama Düşürme Yöntemlerini buradan ulaşabilirsiniz.

Başlık Kullanımına Dikkat Edilmelidir

Seo uyumlu makalelerde önemli noktalardan biri de başlık kullanımıdır. Başlık makalenin en önemli noktasını oluşturmaktadır. İlgi çekici bir başlık makalenin okunurluğunu artırmaktadır. Bu nedenle eğer makaleniz için sizlerin başlık belirlemesi gerekiyor ise konu bütünlüğünü bozmayan, konuda ne anlatılacağınız mesajını veren bir başlık seçilmelidir. Başlıkların çok uzun olmamasına da özen göstermelisiniz.

Alt Başlıklar Kullanılmalıdır

Ortaya iyi ve kaliteli bir makalenin çıkması için yazarlara da kolaylık sağlayacak işlemlerden biri olan alt başlıkların kullanılması önemli bir yere sahiptir. Alt başlıklar konuda neler anlatacağınızı parçalara ayırmanızı sağladığından makalelerde kelime sayısına uygun olarak bir yazı ortaya çıkarmanızı da kolaylaştıracaktır. Alt başlıklarda anahtar kelimelere yer verilmesi de önemlidir.

Görsel Kullanımı

Eğer makale içerisinde görsel kullanmanız gerekiyor ise görsellerin makalenin bütünü ve anahtar kelimesi ile uyumlu olması gerekmektedir. Görsellerden sonra yazılan paragraflarda mutlaka anahtar kelimelerin yer alması gerekmektedir. Anahtar kelimeler konunun ne ile alakalı olduğunun ipucunu vermektedir. Bu nedenle makalelerde anahtar kelime kullanımına özen gösterilmelidir. Anahtar kelimeler ilk paragrafta daha sık kullanılmalı, makalenin kelime sayısına göre gelişme ve sonuç kısımlarında da yeniden anahtar kelime kullanımına dikkat edilmelidir.

özgün makale nasıl yazılır

Makaleniz için kullanacağınız görsellerin kalitesi de oldukça önemlidir. Kimi makale siteleri hangi ebatlarda ve hangi çözünürlükte makale görseli kullanmanız gerektiğini sizler ile paylaşmaktadır. Görsel seçiminiz seçtiğiniz makale ile uyumlu olmadığında arama motoru görsellerinde sizlerin yazısına ulaşmak da bir hayli zor olacaktır. Bu nedenle görsel kullanımının makalenin bütünlüğünü tamamlayıcı olması önemlidir. Eğer makalenizde diyet ile ilgili bir görsel yayınlıyor iseniz görselin altına yazacağınız paragrafta diyet ile ilgili anahtar kelimeleri kullanmanız gerekmektedir.

4 Yorum

  • Hocam teşekkürler, çok işimize yarayacak bir konuda makale hazırlamışsınız. Cevap verirseniz bir konuda soru sormak istiyorum yoast seo derecelendirme yapıyor makale için yaptığı derecelendirme doğru sonuçlar verirmi.

    • Önceleri bende bunun gerçek olmadığı düşünüyordum ama gerçekmiş, makaleleri yazarken size doğru yazmanı sağlıyor 5 tane önemli kısım var, başlıklar, H2 H3 etiketleri, resimler, linkler url yapısı gibi bunlara dikkat edersen seo uyumlu bir makale çıkarmış olursun, bir anaktar kelimenin ilk satırda olması önemli.

  • Gerçekten önemli noktalara dikkat çekilmiş. Özgünlük metin için olduğu gibi görseller de özgün kullanılmalı. Özgün makale site için oldukça faydalı olacaktır.

Yorum Yap