Temiz Çalışmak Neden Önemli?

Gelişen teknolojiyle birlikte, bilgisayarlar, mobil cihazlar ve işimizi kolaylaştıran donanımlar artık hayatımızın vazgeçilmez ögeleri. Günlük iş hayatımızda bunlarla birlikte, formlar veya kağıt üzerindeki yazışmalar gibi geleneksel çalışma yöntemlerini de sıkça kullanıyoruz.

Ancak iş hayatımızın düzenliliğini sağlamak için, yaptığımız işe odaklandığımız kadar düzenli çalışmaya da özen göstermemiz gerekiyor. Çünkü düzenli çalışmak ilk önce iş verimliliğimizi sonra da doğal olarak performansımızı iyi yönde etkiliyor. Şimdi gelin hep birlikte, iş hayatımıza biraz daha yakından bakarak, düzenli bir çalışma ortamı oluşturmanın ipuçlarını keşfedelim.

Temiz Masa Uygulaması Nedir?

Öncelikle Temiz Masa Uygulamasının tanımından bahsedelim. Temiz Masa Uygulaması, düzenli bir çalışma ortamı oluşturulmasını sağlayarak, çalışanların verimliliklerini artırmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda bilgi güvenliğinin bazı temellerinin oluşmasını da sağlar.
İş temponuz gün boyunca oldukça yoğun bir şekilde çalışmanızı gerektiriyor olabilir. Bu yoğunluk sırasında da düzensizliğe neden olan ve üzerinde duramadığınız bazı küçük ayrıntılar, verimliliğinizi doğrudan etkiler. Böylece daha kısa zamanda bitirebileceğiniz bir iş için daha fazla zaman harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Zaman Kaybı

Konsantre olarak bir işi bitirmeye çalıştığınız bir anda, elinizi attığınızda her zaman yerinde olan bir şeyi bulamadığınızı düşünelim. Onu bulmak için kısa bir süreliğine de olsa yaptığınız işe ara vermeniz, kafanızın karışmasına ve düşüncelerinizin hızla uçup gitmesine neden olur. Üstelik bu durum gün içinde birkaç kez tekrarlanırsa, kaybettiğiniz zaman katlanarak artacaktır.
Ancak bu tür ortam düzensizliklerinden kurtulduğunuzda, hem zaman tasarrufu yapabilir, hem de işe kesintisiz konsantre olabilme avantajını sağlayabilirsiniz. Bunların performansınızı olumlu etkileyecek kazanımlar olduğunu unutmayın.

Araçları Verimli Kullanma

Çalışma masanızda yalnızca sıkça ihtiyacınız olan araçların yer almasına özen gösterin. Bunların dışındaki çok sık kullanmadığınız araç ve gereçleri çekmecelerinize yerleştirebilirsiniz. Ancak kullanma ihtimaliniz olmayan hiçbir şeyi saklamayın.
Çalışma ortamınızı sevdiğiniz eşyalarla biraz kişiselleştirmek isteyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken abartıya kaçmamaya dikkat edin. Oldukça fazla sayıda minik biblo, hiç kullanmadığınız onlarca kalem veya maket oyuncaklarla tıklım tıklım dolu bir çalışma masasının fırsat buldukça kafanızı karıştıracağından emin olabilirsiniz.

İşi Biten Belgeleri Kaldırın

İşi bittiği halde masanızda tutmaya devam ettiğiniz bir müşteri evrakı, başka bir çalışan tarafından aranıyor olabilir. Bu nedenle başkalarının da zaman kaybetmesine yol açabilirsiniz. İşi biten müşteri evraklarını yönlendirin veya uygun şekilde muhafaza edin. Müşterilerimizin özel bilgilerini içeren form vb. belgeleri, kesinlikle herkesin erişebileceği bir konumda bırakmayın.

İçinde önemli veri bulunan CD veya DVD gibi geçici medya ortamlarını da işiniz bittiğinde mutlaka kırarak imha edin. Masanızın üzerinde kritik veriler içeren CD, USB Bellek, Harici Disk vb. öğelerin kalmadığına emin olun.

Zamanı Etkin Kontrol Edin

Bu küçük çabalarla, zamanı daha etkin olarak kontrol edebileceksiniz. Bu kazanım aynı zamanda, üretkenliğinizi artıracak, geriliminizi düşürecek ve kaynaklarınızı daha verimli kullanmanızı da sağlayacak. Tüm bunlara paralel olarak kazandığınız zamanla geleceğinizi şekillendirecek yeni projeler ve fikirler üretebileceksiniz.

Yukarıdaki teknikleri uygulayarak çalışma masanız ve bilgisayarınız her zaman temiz olur, şunu da unutmamak lazım hiçbir şey birden olmaz zamanla olur.

Her türlü duygu ve düşüncenizi konun altına yazabilirsiniz. 🙂

2 Yorum

  • Temiz ortam gerçekten önemli. Pislikten hem olumsuz bir hava oluyor hem de temiz olunca insanın daha çok kalası geliyor.

Yorum Yap