Siber Savaş Nedir?

Teknolojik kolaylıkla paralel ilerleyen siber savaş nedir? Bu savaş hakkında neler bilinmektedir. Teknoloji ve internetin pek çok alanda kolaylık sağladığı bir gerçektir. Ancak bu teknolojilere uygulanan bazı saldırılar askeri saldırı gibi ölümcül sonuçlar yaratmaktadır. Dijital ortamlarda verilerin her geçen gün daha fazla yer alması gelecekte bu tehdidin boyutunun artmasının da göstergesidir. Başka ülkelerin dijital verilerine yapılan saldırı türü olan siber savaş, hasar ve yıkım bırakmak amaçlı yapılmaktadır. Soğuk savaş ve psikolojik savaş çeşitleri içerisinde yer alır. İlk siber saldırı 1982 yılında ABD ve Rusya arasında yapılmıştır.

Siber Savaşın Zarar Boyutu

Gelecekte savaş şeklinin değişmesinde daha etkin rol alacağı bu savaş türü, bilgisayar korsanlarının doğmasına, bilgisayarlı savunma ve saldırı savaş araç gereçlerinin etkisiz hale dönüştürülmesini sağlayacaktır. Hayalet ve gizli bir çalışma bilinci bu savaş türünün en önemli taktiğidir. Toplumların bilgisayar ağı ile oluşturduğu iaşe dağıtım siteminden, sağlık hizmetlerine, güvenlik sistemlerinden, barınma sistemlerine kadar pek çok alanda siber saldırı gerçekleştirilmesi hayatı felce uğratacaktır.Siber Savaş Nedir?

Siber Saldırı Nasıl Gerçekleştirilir

Bir siber saldırıda üç ana öğenin bir arada olması gereklidir. Bu öğelerden birincisi saldırgan, ikinci öğe saldırganın verdiği zararlar, üçüncü öğe ise bu zararların vermiş olduğu boyuttan oluşmaktadır.

Siber saldırılar devletlerarası çıkar çatışmalarına bağlı olarak gerçekleştirilir. Her savaşta olduğu gibi bu savaşta da amaç kazanmak ve üstünlük elde etmeye yöneliktir. Ülkeler geleceğin savaş yöntemi olarak gördükleri siber saldırı için şimdiden gerekli altyapı yatırımlarını yapmaktadırlar.

Dünyanın Kansız Felaketi

Direk ya da fiziksel üstünlük sağlamak amaçlı devletler bu savaş türünü kesinlikle daha hızlı ve verimli kullanacaklardır. Bu kansız savaş yönteminde olumsuz olarak karşılaşılabilecek durumlar, devletlerin yapısı ve askeri verileri dijital ortamda ele geçirilerek etkisiz hale dönüştürülecektir. İletişim kanalları ele geçirilerek sivil halk üzerinde korku ve panik sağlanacaktır. Her türlü enerji kaynaklarına dijital ortamlarda saldırılar yapılarak kullanılmaları etkisizleştirilecektir. Ülkenin finans ve ekonomi damarı dijital olarak kesilerek kaos yaratılacaktır. İletişim kanalları kesilerek hayat durma noktasına getirilerek hedeflere ulaşılacaktır.

Yorum Yap