Siber Güvenlik Nedir, Nasıl Sağlanır?

Bir şirketin, çalışanlarının güvenliğini sağlama ve şirketteki değerli eşyaları koruma konusunda birçok alternatifi olduğu biliniyor.

Bir şirketin, çalışanlarının güvenliğini sağlama ve şirketteki değerli eşyaları koruma konusunda birçok alternatifi olduğu biliniyor. Şirkete kurulan güvenlik kamera sistemleri, genel olarak şirketin değerli eşyalarının korunmasında etkili oluyor. Fakat bugün pek çok şirketin önemli belgelerini, faturalarını ve değerli eşyalarını korumak için teknolojiyi kullandığı ortaya çıkıyor. Bundan dolayı bir şirketin güvenlik alanında siber güvenlik sistemi oldukça önemli bir husus olarak görülüyor.

Bilgisayarlar, çalışanlara çalıştıkları şirketteki bilgilerini basit bir şekilde saklamak için imkan tanır. Fakat siber koruma ihlalleri, veri güvenliği açısından büyük risk oluşturur. Siber tehlikesinden kurtulmak için şirket sahipleri alınacak tedbirler ile bazı problemlerin riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Anti-virüs Yazılımları

Bilgisayarların çoğunda anti-virüs yazılımı olduğu bilinir. Anti-virüs programları, kullanıcıların bilgisayarlarındaki tehlikeleri önler. Bu açıdan siber güvenlik konusunda şirketlerin mutlaka bilgisayarlarında anti-virüs yazılımları kullanmaları gerekir.

Siber Güvenlik Duvarı Oluşturma

Güvenlik duvarı, bilgisayarlardan gelen ve onaylanmayan internet uygulamalarını önleyen bir yazılımdır. Bu konuda özelikle şirketler açısından son derece önemli bir husus olarak ortaya çıkar. Güvenlik duvarı, bilgisayarlara gelecek tehlikeleri önleme açısından önemli bir uygulamadır.

Bilinmeyen E-mailleri Engelleme

Uzmanlar tarafından siber güvenlik konusunda en çok tavsiye edilen yöntemler arasında yer alır. Bilgisayarlara gelen virüslerin genelde e-mail aracılığı ile geldiği bilinir. Bu yüzden e-mailin kimden geldiğini bilmeyen kişilerin kesinlikle e-mailleri açmaması gerekir. Bazı kişiler e-maillere tıklayarak büyük tehlike oluşturur. Aynı zamanda bu durum büyük mağduriyete de neden olur. Şirketlerin gelen e-mailleri açmama konusunda çalışanlara gerekli uyarıları yapması gerekir. Bu siber tehlikesi açısından son derece önemli bir konu olarak ortaya çıkar. Bilgisayarlara gelen e-maillerin açılmadan direkt olarak silinmesi gerekir. Siber güvenliğin en önemli tehlikelerinden biri olarak gösterilen bu konu hakkında kişilerin bilinçli ve duyarlı olmaları büyük önem taşır.

1 yorum

  • Güvenlik konusu çok önemli, bizim bir arkadaşın başına geldi bu fitye durumu bilgiyasarındaki dosyaların hepsi şifreli olmuş.

Yorum Yap