Siber Saldırı Durumunda Neler Yapılıyor?

İnternet veya sanal sistemler üzeriden sayısız işlem yapılması teknolojinin gelişimi ile birlikte kolaylık olarak kabul edilir. Aksi durumda düşünüldüğünde ise güvenlik açığı olarak değerlendirilebilir. Devlet ve özel kurumların tamamında neredeyse tüm işlemler çeşitli güvenlik donanımlarına sahip bilgisayar sistemleri üzerinden yapılır. Amacına uygun olarak kullanılan bu teknolojinin insan hayatını kolaylaştırması olumu bir yöndür. Amacı dışında kullanmak ve gizliliği ihlal etmek isteyenler için ise siber saldırı yapılmasına uygun boşluklar yaratılması anlamına gelir. Siber saldırı ile karşı karşıya kalınması bilinenin aksine büyük maliyetler doğurabilecek bir olaydır. Bu nedenle siber saldırı durumunda neler yapılıyor? sorusunun cevabını bilmek gerekir.

Siber Saldırı Nedir?

Siber saldırı kötü amaç ve niyete sahip kişilerin gizlilik ve güvenlik kurallarını hiçe sayarak bilgisayar korsanlığı adı verilen işlemler aracılığı ile uygulama, site veya ana sunuculara erişmesi şeklinde özetlenebilir. Siber saldırılarda amaç önemli ağlara ve kişilere ulaşmaktır. Arkasında bazen milyonlarca dolarlık zarar verme planları bile bulunabilir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak da giderek artan sayıda siber saldırı gerçekleşmektedir.Siber Saldırı Durumunda Neler Yapılıyor

Siber Saldırı Nasıl Yapılır? Amacı Nedir?

Siber saldırı telefonunuza gelen bir mesajın açılması, e-posta kutunuza düşen bir mailin okunması sırasında bile yapılabilir. Yanlışlıkla tıkladığınız ve bilgisayarınızın sizi güvenli olmadığı konusunda uyardığı bir link üzerinden bile tüm bilgisayarınızdaki bilgilere virüs sayesinde bile erişim sağlanabilir. Banka şifrelerinizden özel paylaşımlarınıza kadar ulaşılması mümkündür. Bunun bir bankaya veya devlet kurumuna yapılması halinde sonuçlar daha ağır ve önemli olacaktır. Gizli kalması gereken bilgilerin sızdırılması da bu planlardaki amaçlardan bir tanesi olabilir. Bankaya yapılan saldırıdan sonra istenilen hesaplara para aktarımı yani hırsızlık bile yapılabilir.

Siber Saldırı Sırasında Ne Yapılmalıdır?

Siber saldırı ile karşı karşıya kalmamak için önlem almak gerekir. Siber güvenlik programlarının kullanılması ve siber saldırı konusunda eğitim almak da bu önlemlerin başında gelir. Geliştirilen teknolojiler sayesinde siber saldırı anında uzaktan erişim ile saldırının önlenmesi konusunda adımlar atılmıştır. Güvenlik açığı olmayacak şekilde kullanım yapmak en mantıklı çözüm olacaktır.

Yorum Yap