Siber Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Günümüzde artık tüm işlerin elektronik ortamdan çözümlenmesi, elektronik aletlerin önemini her geçen gün artırmıştır. Siber saldırı maruzu ağların, programların, verilerin ve cihazların korunması amacıyla uygulanan ve bu uygulamaların işlendiği sürecin bütününü ele alan program siber güvenlik sertifika programı olarak isimlendirilir. Sertifika programında, siber saldırılarda uygulanan araç ve teknikler kullanılarak, siber güvenliği sağlamak amacıyla proaktif yaklaşımı özümseyen bilinçli uzmanlar yetiştirilmektedir. Daha yalın bir ifade ile siber güvenlik uzmanları bağlı oldukları kamu ya da tüzel kurumların bilgi sistemlerini ve veritabanlarını korumakla yükümlü olan bireylerdir. Peki, bu siber güvenlik sertifikası nasıl alınır?

Siber Güvenlik Sertifikasını Veren Kurumlar

Günümüzün aranan mesleklerinden olan siber güvenlik uzmanı nasıl olunur? Kamuda ve özel sektörlerde istihdam edilen siber güvenlik uzmanlığı sertifika programını üniversitelerin iki yıllık ya da yüksek lisans ile ilgili bölümlerine giderek yada özel kurumlarda eğitim alarak siber güvenlik uzmanı olunabilmektedir.

Selçuk üniversitesi uygulamalı siber güvenlik eğitimi, Hacettepe üniversitesi bilgi güvenliği bölümlerinde yüksek lisans ile eğitim vermektedir.Siber Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Sertifika Programının Konu İçeriğinde Neler Var?

Siber güvenlik sertifika programının içeriğinde; kurumsal ağlarda bilgi güvenliğine giriş, Windows sistem ve servislerinin güvenliği, mesajlaşma ve e-posta güvenliği, veritabanı güvenliği, kurumsal ağ güvenliği, mobil sistemler güvenliği, uç nokta güvenliği, Microsoft güvenlik teknolojileri ve kurumsal uygulamaları gibi konular yer almaktadır.

Mevcut konular kendi içlerinde alt başlıklarda incelenmektedir. Bu eğitimi alan bireyler siber güvenlik uzmanı olabilmektedirler. Fakat bunun yanında başta İngilizce olmak üzere en az bir yabancı dil bilmeleri gerekmektedir. Çünkü söz konusu olan tehditler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu saldırılara karşı koruyucu güvenlik önlemleri alabilmek amacıyla yabancı yayınları öncesinde takip edebilmek gerekmektedir.

Yorum Yap