Siber Güvenlik Eğitimi Nedir?

İnternet ve teknoloji geliştikçe insanların ve kurumların yürütmek zorunda olduğu işler daha az zaman alır bir hale gelmiştir. Hemen hemen her işlemin internet veya bilgisayar üzerinden yapılır hale gelmesi belli kolaylıkları getirirken güvenlik açıklarının yaşanmasına da neden olmuştur. Siber saldırılar da bu güvenlik açıklarından doğan durumlardır. Sayıları teknolojinin gelişim hızına paralel olarak giderek artmaktadır. Siber saldırılardan korunmak da bir zorunluluk haline gelmektedir. Siber güvenlik eğitimi nedir? Sorusunun cevabı da bu noktadan hareketle önem taşır.

Siber Saldırılar ve Nedenleri

Siber saldırılar kendilerine bilgisayar korsanı diyen insanların girmemeleri gereken ağlara ve sistemlere girmeleri nedeniyle oluşan sanal yasaklar olarak tanımlanabilir. Siber saldırı bir bankaya yapıldığında herhangi bir hesaba para aktarımı yapılması hırsızlıktır. Bir kamu kuruluşuna yapıldığında ise gizlenmesi gereken bilgilerin açığa çıkması yine bir suçtur. Bunların temelinde zarar vermek veya mali anlamda kayba uğratmak yatar.Siber Güvenlik Eğitimi Nedir?

Siber Saldırıdan Nasıl Korunulur?

Siber saldırılar bazen bir mail bazen de SMS aracılığı ile başınıza gelebilir. Tanıdığınızı düşündüğünüz bir mail adresinden gelen maili açtığınızda çeşitli virüsler bilgisayarınızda bulunan kişisel verilere erişim sağlanması konusunda köprü görevi görebilir. Bazen sıradan bir linke tıklamanız bile siber saldırının başlangıcı olabilir. Bunun için siber saldırılardan nasıl korunacağınız konusunda eğitim almak, önlemleri uygulamak çare olabilir. Böylelikle ciddi sorunların önüne de geçilmiş olur.

Siber Saldırı Eğitimi

Siber saldırıların sayısı gittikçe artarken çeşitli şirketler de bu tehlikeden korunmak için yol olabilecek çarelere başvurmak zorunda kalırlar. Şirketlerindeki verilerin veya ağlarındaki bilgilerin bir siber saldırı sonucunda zarara uğraması hem mali hem de prestij anlamında kayba neden olacağından dolayı siber saldırı eğitimi alınması önerilir. Siber saldırı anında ne yapılacağı, ne tarz önlemler alınacağı ve hangi durumların siber saldırı konusunda açık yaratacağı konularında eğitim veren firmalar bulunur. Eğitim almasını istediğiniz çalışanlarınız ile birebir eğitim sağlayan ve siber saldırılar konusunda boyutuna göre bilinçlendiren şirketlerin sayısı oldukça fazladır. Kayıpların önlenmesi adına önlem almanın maliyeti tehlike karşısında az olarak nitelendirilebilir.

Yorum Yap