‘Kargonuz teslim edilememiştir’ mailine dikkat!

Kargonuz teslim edilememiştir, adlı bir mail aldıysanız sakın tıklamayın. ‘PTT Adres Değişikliği Formu’ doldurmanızı istiyor, bizzat banada gelen bu maile hiç atmadan silin.

Bana gelen bu mail ‘PTT Adres Değişikliği Formu’ doldurmanızı istiyor, işin garip tarafı ise tıklamanızı istediği link sizi rusya uzantılı bir siteye yönlendiriyor. İHA haber ajansının konu ilgili haberi okumanızı tavsiye ederim.
Bana gelen mail örneği;
ptt adres değişikliği formu

PTT adına gelen bu maile dikkat!

Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşları terör, savcı, polis gibi arayan telefon dolandırıcılarına mail dolandırıcıları da eklendi. PTT Kargo’nun mail adresinden kargo takip numarasıyla ‘Kargonuz teslim edilememiştir’ başlığıyla mail atan dolandırıcılar, vatandaşların adres bilgilerini güncelleyip kargolarını alabilmeleri için ‘PTT Adres Değişikliği Formu’nu doldurmalarını istiyor. Kargonun 15 gün içinde alınmaması halinde fazladan her gün için 25 lira tazminat talep edileceğini vurgulayan dolandırıcılar, link vasıtasıyla vatandaşları form doldurmaya zorluyor. Sahte PTT adresine yönlenen linke tıklanması halinde bilgisayara bulaşan virüs, kredi kartı, özel bilgiler gibi pek çok veriyi dolandırıcılara aktarıyor.

Bursa’da kendisine gelen PTT mailini açtığını ifade eden gelen maili açtığını belirten Cüneyt Ok, “Yaptığımız iş gereği PTT ile çalışmalarımız oluyordu. Mail adresimize gelen mailinde kurumdan geldiğini düşünerek açtık ve istenilen linke tıkladık. Daha sonra bilgisayardaki tüm klasörlerimizin belgelerimizin şifrelendiğini fark ettik. Masa üzerindeki bir klasör içerisinde ise bize para yatırmamız gerektiği yazıyor. Şifreledikleri dosyaları açmak için bizden 900 lira istediler. Bir başka arkadaşımızdan ise 2 bin 500 lira istemişler. Oda yatırmış ama dosyalarını açmamışlar. 10 bin lira daha istemişler. Polise şikayet etmiş ama bir sonuç alınamayacağını öğrenmiş” diye konuştu.

Kurumların amblemleri kullanılarak açılan sahte mail adreslerinden gönderilen dosyalardaki virüsler bilgisayarları ele geçirdiğini belirten PTT yetkilileri, PTT tarafından gönderilmiş gibi görünen sahte maillere kimsenin itimat etmemesini istedi.

Kaynak: İHA

16 Yorum

 • Bu mail geçenlerde ben de aldım fakat pek önemsememiştim açıkçası, yazıyı okuyunca dolandırıcı olduklarını idrak etmiş oldum.

  Teşekkürler.

 • Son dönemlerde sıkça yaşanan bir dolandırıcılık yöntemi. Böyle bir hususa dikkat çektiğiniz için teşekkür ederiz. İnsanlar çok zor kıt kanaat bir şeyler kazanıyorlar ve bazı işgüzarlar bunu çok kolay yöntemlerle ellerinden alıyor. Dikkat etmek lazım.

 • Bu mail son 1 haftaya kadar hemen hemen her gun geliyordu fakat son gunlerde artik gelmiyor.

 • Sadece bu değil her türlü gelen maile dikkat etmek gerekiyor. Bazen tanıdığımızdan gelen mail bile virüslü içeriyor. Spam mailleri saymıyorum bile. Gerçekten her maile şüphe ile yaklaşmamız lazım.

 • son zamanlarda gelen bu virüs insanların tüm emeklerini hiç etmektedir, dikkatli olmak lazım ve mutlaka bu tarz maillere tıklamamak lazım.

 • bu virüs her geçen gün farklı şekillerde kullanıcıların karşısına çıkmaktadır, teşekkürler bilgilendirme için.

 • bu lanet zararlı yazılım yüzünden tüm verilerim şifrelendi

 • bu zararlı yazılım yüzünden eski çalıştığım yer baya bir zarara uğramıştı.

 • Cok iyi oldu bunu gördüğüm bazen dikkatsizlik kötü sonuçlar doğurmakta

 • Nereye baksan dolandırıcı arkadaş. Ne olacak bu gidişatın sonu. Mail göndermeyi mi yasaklayayım napalım?

 • Evet malesef hergün farklı bir dolandırıcılık yöntemi türüyor dikkatli olmak gerekir. insanları kandırmak bugünlerde çok kolay herkes dikkatli olsun. R10

Yorum Yap