Gürültü Kirliliği:Düğün, Nişan ve Asker Uğurlama Olayları

Aslında bu yazı uzun zaman önce yazmayı planlıyordum bugün saat 24.00 kadar süren kına gecesi (erkek tarafı) seslerinden sonra yazmaya kadar verdim. Benim gibi Türkiye’nin büyük şehirlerinden birinde oturuyorsanız(İstanbul) en büyük sorunların biri ne olduğunu biliyorsunuzdur; Gürültü!(Yüksek ses)

Sorumsuz Anne ve Babalar

Benim oturduğum mahallede biraz gürültülü bir mahalle, çok ilginçtir herkesin bir saati var saat 18.00 sonra mahallenin 8-10 bizim kapının önemde bağıra bağıra oyun oynar. Kardeş bizde oynadık ama bu kadar gürültülü bir şekilde oynamadık ki. Saat 21.00 kadar oyunları biter ve sırayı Suriyeli çocuklar alır, saat 21.00 başlar 22.30 kadar devam eder oyun oynamaları. Kafayı yememek elde değil, bir söz vardır “doğurup doğurup sokağa atıyorlar” ben bu sözleri uzun zaman önce duymuştum ne kadar kaba bir söz demiştim ama gerçekten öyle.

Düğün, Nişan ve Asker Uğurlama Olayları

gürültü kirliliği 1Gelgelelim düğün, nişan ve asker uğurlama olaylarına. Tam bir gece kulübünü dönüyor mahalle, arkadaş senin sevincin benim niye üzüntüm olsun. Müziği soruna kadar açman, anlamın bilmediğin ne kadar şarkı varsa hepsi çalman, o silahların atılması saten hiç söylemiyorum. Çok değil 1 hafta önce bizim sokağın biraz ilerisinde bir düğün oldu, düğün sonlarına doğru bir kişi hava ateş ediyor ve karşıdaki apartmandaki kadını vuruyor ve kadın ölüyor, 2 çocuk annesi orada kanlar içinde kalıyor. Allah aşkı içinde bana şunu söylerimsiniz, bu kişinin yaptığı bir anlık sevinç gösterisi 2 tane çocuğu yetim ve gelin ve damadın ızdırabı olmuyor da ne oluyor. Şimdi iki tarafta hasım olmuş oldu.
Örnek bir haber link;Düğün eğlencesinde başına kurşun isabet eden kadın hayatını kaybetti

Şimdi bazıları diyebilir, sizin ailede düğün veya kına olamadı, evet oldu ama sokak ortasın da gecenin 00.00 kadar davullar, zurnalar ve yabancı şarkılar çalınmadı. Parasını verirsin gidersin bir düğün salonuna istediğin kadar bağırırsın, birde şunu söyleyeyim düğün salonlarında ise 23.30 kadar açık kalıyor sonra müziği kesmen gerekiyor yoksa cezanı varmış millet şikayet ediyormuş.

Asker uğurlamada gelenekler unutuldu

Gelemin asker uğurlamalarına, tamam vatani görevdir anlarım, davullar ile zurnalar ile oğullarını göndermek isteyen anneler ve babalar vardır. Tamda bu kadar abartılmaz ki, üsteki saydığım olayları zirvesi bu asker uğurlama olaylarında var. O atılar silahları bir görseniz yok böyle bir terbiyesizlik, as kalsın büyük bir felaket oluyordu gerçek silah ile ateş atan insanlar! Balkon bakan aileye sıkacaklardı, Allah şükürler olsun ki ani bir hakaret ile aileye gelmedi mermiler. Birde benim bildiğim asker uğurlama Dualar ve Kur’an-ı Kerim okuması ile olur, ama böyle bir geleneği ben nedense yeni nesillerde göremiyorum.

Kul Hakkını Unuttuk

Kul HakkıGelelim kul hakkına, açıkça söylüyorum ben hakkımı helal etmiyorum, benim gibi mahallenin hepsi düşünüyordur, ama düşünüyorum adam şunu diyordur içinden: o yaptı bende yapacam, onun gürültü ben dinledim o da benim gürültümü dinleyecek, bu çok yanlış bir şey bildiğiniz kin tutma bu.

Gürültü Kirliliğin Çözümü

gurultuBazıları Davut sende ne dolmuşsun be, diyeceksiniz ama aydan 2-3 değil ki 2 gün bir bu rezilliği çekmem gerekiyor, onun için dertliyim. Ama ben olayları şuna bağlıyorum eğitimsiz bir nesilden her şey beklenir, daha kul hakkın ne olduğu, komşu hakkın ne olduğu bilmeyen bir toplum olduk maalesef. Bunun devlet tarafından çözümü şu olmalı, akşam namazın sonra metropol gibi yerde sokak aralarında her türlü eğlence(müzik) yasaktır demesi ve büyük yaptırımlar uygulaması lazım. İnşallah sizi sıkmamışımdı, bu sistemi siz değerli okurlarıma aktarmak istedim, selametle kalın.