Ethereum Akıllı Sözleşmeleri Nasıl Çalışır?

Blockchain endüstrisindeki pek çok fikir gibi, “akıllı sözleşmeler” olarak adlandırılan genel bir karışıklık da örtüyor.

Kamusal blokajlarla mümkün kılan yeni bir teknoloji olan akıllı sözleşmelerin anlaşılması zordur, çünkü terim tarif edilen çekirdek etkileşimi kısmen karıştırmaktadır.

Standart bir sözleşme, bir ilişki terimlerini (genellikle yasalarca uygulanabilecek) belirtirken, akıllı bir sözleşme, şifreleme koduyla bir ilişkiyi zorlar. Başka bir deyişle, akıllı sözleşmeler, yaratıcıları tarafından tam olarak yapıldığı şekilde yürütülen programlardır.

İlk olarak 1993 yılında tasarlanan fikir, ilk olarak bilgisayar bilimcisi ve kriptograf Nick Szabo tarafından bir tür dijital satış makinesi olarak tanımlandı. Onun içinde ünlü örnekte , o kullanıcıların veri girişi veya değer ve bu durumda, bir makineden bir gerçek dünya atıştırmalık veya meşrubat sonlu öğe alabileceği anlattı.

Basit bir örnekte, ethereum kullanıcıları akıllı bir sözleşme kullanarak belirli bir tarihte bir arkadaşınıza 10 eth gönderebilir. Bu durumda, kullanıcı bir sözleşme oluşturacak ve verileri istenen sözleşmeyi yerine getirebilmesi için söz konusu sözleşmeye itecektir.

Ethereum, özellikle akıllı sözleşmeler oluşturmak için geliştirilmiş bir platformdur. Ancak bu yeni araçların izolasyonda kullanılması amaçlanmamıştır. ‘Merkezi olmayan uygulamalar‘ için yapı taşlarını da oluşturabileceklerine inanılmaktadır.

Akıllı sözleşmeler nasıl çalışır?

Ağın bir kişiden diğerine değer aktarabilmesi anlamında temel akıllı sözleşmeleri ilk destekleyen bitcoin olduğuna dikkat etmek önemlidir. Düğüm ağı yalnızca belirli koşullar yerine getirildiğinde işlemleri doğrular.

Ancak, bitcoin para birimi kullanım durumuyla sınırlıdır. Buna karşılık, ethereum bitcoin’in daha kısıtlayıcı dilini (yüzlerce betik betik dili) ve geliştiricilerin kendi programlarını yazmalarına izin veren bir dille değiştirir.

Ethereum, geliştiricilerin kendi akıllı sözleşmelerini veya ‘özerk ajanlarını’ ethereum beyaz kitabının dediği gibi programlamasına izin verir. Dil ‘Turing-complete‘, yani daha geniş bir hesaplama talimatlarını destekliyor.

Akıllı sözleşmeler şunları yapabilir:

  • Çoklu imza‘ hesapları olarak işlev görür, böylece fonlar yalnızca gerekli bir yüzdelik kişi kabul ederse harcanır
  • Biri diğerinden sigorta alıyorsa, kullanıcılar arasındaki sözleşmeleri yönetin
  • Diğer sözleşmelere fayda sağlamak (bir yazılım kütüphanesinin nasıl çalıştığına benzer)
  • Etki alanı kaydı bilgileri veya üyelik kayıtları gibi bir uygulama hakkında bilgi depolayın.

Sayılardaki güç

Bu son noktaya ekstrapolasyon yapılması, akıllı sözleşmelerin diğer akıllı sözleşmelerden yardıma ihtiyacı olması muhtemeldir. Birisi sıcak bir yaz gününde sıcaklığa basit bir bahis koyarsa, kaputun altında bir dizi sözleşmeyi tetikleyebilir.

Bir sözleşme, havayı belirlemek için dış verileri kullanır ve başka bir sözleşme, koşullar yerine getirildiğinde ilk sözleşmeden aldığı bilgilere dayanarak bahsi çözebilir. Her bir sözleşmeyi yapmak, gerekli işlem gücü miktarına bağlı olan eter işlem ücretleri gerektirir.

Ethereum Sanal Makinesi daha sonra ‘bytecode‘ ile akıllı sözleşmeleri veya ağ tarafından okunup yorumlanabilecek bir dizi sıfırla gerçekleştirir.

Yorum Yap