Bitcoin’inizi nasıl saklayabilirsiniz? Detaylı Anlatım

Herhangi bir bitcoine sahip olmadan önce , bunları saklamak için bir yere ihtiyacınız var. Bu yere “ cüzdan ” denir . Aslında bitcoin’nizi tutmak yerine, bitcoin adresinize erişmenize izin veren özel anahtarı tutar (aynı zamanda genel anahtarınızdır). M-cüzdan yazılımı iyi tasarlanmışsa, bitcoinleriniz aslında orada gibi görünecek ve bitcoin kullanımını daha rahat ve sezgisel hale getirecektir.

Aslında, bir cüzdan genellikle birkaç özel anahtar bulundurur ve birçok bitcoin yatırımcısı için birkaç cüzdan bulunur. Cüzdanlar bilgisayarınızda ve / veya mobil cihazınızda, fiziksel bir depolama aygıtında veya hatta bir kağıt parçası üzerinde yaşayabilir .

Burada kısaca farklı tiplere bakacağız.

Elektronik cüzdanlar

Elektronik cüzdanlar yazılımı indirebilir veya bulutta barındırılabilir. İlki, bilgisayarınızda veya aygıtınızda yaşayan ve işlemleri kolaylaştıran biçimlendirilmiş bir dosyadır. Barındırılan (bulut tabanlı) cüzdanlar daha kullanıcı dostu bir arayüze sahip olma eğilimindedir, ancak özel anahtarlarınızla üçüncü bir tarafa güveniyor olacaksınız.

Yazılım cüzdanı

Bir cüzdanı doğrudan bilgisayarınıza kurmak, anahtarlarınızı kontrol etmenizi sağlayan güvenliği sağlar. Çoğu nispeten kolay konfigürasyona sahiptir ve ücretsizdir. Dezavantajı, yedekleme şeklinde daha fazla bakım gerektirmeleridir. Bilgisayarınız çalınırsa veya bozulursa ve özel anahtarlarınız başka yerde de saklanmazsa, bitcoin’nizi kaybedersiniz.

Ayrıca daha büyük güvenlik önlemleri gerektirir. Bilgisayarınız saldırıya uğradığında ve hırsız cüzdanınızı veya özel anahtarlarınızı ele geçirdiğinde, aynı zamanda bitcoin’inizi de alır.

Orijinal yazılım cüzdanı, bitcoin ağını çalıştıran program olan Bitcoin Core protokolüdür. Bunu indirebilirsiniz burada (Eğer bir tam olarak faaliyete düğüm olmak zorunda olduğu anlamına gelmez), ama aynı zamanda Bitcoin zaman (2009) başlangıcından beri tüm işlemlerin defter indirmek gerekir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu çok fazla hafıza gerektiriyor – yazarken, 145GB’tan fazla.

Günümüzde kullanımda olan cüzdanların çoğu, tüm defteri indirmeyen ancak gerçek olanla senkronize edilen “hafif” cüzdanlar veya SPV (Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulama) cüzdanlarıdır. Electrum , “soğuk hava deposu” (ek güvenlik için tamamen çevrimdışı bir seçenek) de sunan, bilinen bir SPV masaüstü bitcoin cüzdanıdırExodus , sofistike bir kullanıcı arayüzü ile birden fazla varlığı izleyebilir. Bazıları ( Jaxx gibi ) çok çeşitli dijital varlıkları tutabilir ve bazıları ( Copay gibi ) ortak hesap imkanı sunar.

Çevrimiçi cüzdan

Çevrimiçi (veya bulut tabanlı) cüzdanlar daha fazla kolaylık sunar; doğru şifreleriniz varsa, genel olarak herhangi bir cihazdan bitcoin’e erişebilirsiniz. Hepsi kolayca kurulur, bitcoin harcamayı ve almayı kolaylaştıran masaüstü ve mobil uygulamalarla gelir ve çoğu ücretsizdir.

Dezavantajı düşük güvenlik. Bulutta depolanan özel anahtarlarınızla, ana makinenin güvenlik önlemlerine güvenmek zorundasınız ve paranızla kaybolmayacağını ya da erişiminizi kapatıp reddettiğini unutmayın.

Bazı önde gelen çevrimiçi cüzdanlar borsalara eklenir ( Coinbase ve Blockchain gibi ). Bazıları çevrimdışı depolama ( Coinbase ve Xapo ) gibi ek güvenlik özellikleri sunar .

Mobil cüzdanlar

Mobil cüzdanlar akıllı telefonunuz için uygulama olarak mevcuttur, özellikle bir dükkanda bitcoin’de bir şey için ödeme yapmak istiyorsanız veya hareket halindeyken satın almak, satmak veya göndermek istiyorsanız kullanışlıdır. Yukarıda belirtilen tüm çevrimiçi cüzdanlar ve masaüstü bilgisayarların çoğu mobil versiyonlara sahipken, diğerleri – Abra , Airbitz ve breada gibi – mobil düşünülerek yaratılmıştır.

Donanım cüzdanları

Donanım cüzdanları, bitcoin işlemlerini yapmak için zaman zaman web’e bağlanan küçük cihazlardır. Genelde çevrimdışı oldukları ve bu nedenle hack edilemeyecekleri için son derece güvenlidirler. Bununla birlikte, depolanan özel anahtarlara ait bitcoinler ile birlikte çalınabilir veya kaybedilebilir. Bazı büyük yatırımcılar donanım cüzdanlarını banka kasaları gibi güvenli yerlerde tutarlar. Trezor , Keepkey ve Ledger ve Case dikkat çeken örneklerdir.

Kağıt cüzdanlar

Belki de tüm cüzdanların en basiti, bunlar üzerine bir bitcoin adresinin özel ve genel anahtarlarının basıldığı kağıt parçalarıdır. Bitcoinin uzun süreli depolanması (ateş ve sudan uzak, açık bir şekilde) veya hediye olarak bitcoinin verilmesi için ideal olan bu cüzdanlar bir ağa bağlı olmadıkları için daha güvenlidir. Bununla birlikte, kaybedilmeleri daha kolaydır.

WalletGenerator ve BitcoinPaperWallet gibi servislerle kolayca yeni bir adres oluşturabilir ve cüzdanı yazıcınıza yazdırabilirsiniz. Fold, mühür ve hazırsınız. Bu adrese biraz bitcoin gönderin ve ardından güvenle saklayın veya bırakın.

Bitcoin cüzdanları güvenli midir?

Bu, seçtiğiniz sürüme ve biçime ve bunları nasıl kullandığınıza bağlıdır.

En güvenli seçenek, güvenli bir yerde çevrimdışı kaldığınız bir donanım cüzdanıdır. Bu şekilde, hesabınızın saldırıya uğraması, anahtarlarınızın çalınması ve bitcoininizin çalınması riski yoktur. Ancak, cüzdanı kaybederseniz, bir klon yaratmadığınız ve / veya anahtarların güvenilir bir yedeğini almadığınız sürece bitcoin’iniz kaybolur.

Anahtarlar üçüncü bir tarafça tutulduğundan, en az güvenli seçenek çevrimiçi bir cüzdandır. Aynı zamanda kurulumu ve kullanımı en kolay olanıdır, size çok tanıdık bir seçenek sunar: kolaylık – güvenlik.

Pek çok ciddi bitcoin yatırımcısı hibrit bir yaklaşım kullanıyor: mobil hesapta likidite için “harcama bakiyesi” varken, çevrimdışı, çekirdek, uzun vadeli bir bitcoin miktarına sahipler. Seçiminiz bitcoin stratejinize ve “teknik” olma istekliliğinize bağlı olacaktır.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, lütfen dikkatli olun. Her şeyi yedekle ve yalnızca en yakın ve en sevdiğine yedeklerinin nerede saklandığını söyle.

(Not: burada belirtilen belirli işletmeler mevcut olan tek seçenek değildir ve öneri olarak alınmamalıdır.)

Yorum Yap