VPN’imin Güvenilir Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Uzaktan erişime imkan veren VPN bağlantı türü birçokbakımdan daha güvenli bir erişim sağlıyor. Bir VPN aboneliği yaparak son derecegüvenli şekilde istediğiniz siteye bağlanabilir ve karşı tarafın sizin bağlantıbilgilerinizi görmesini engelleyebilirsiniz.

Uzaktan erişime imkan veren VPN bağlantı türü birçokbakımdan daha güvenli bir erişim sağlıyor. Bir VPN aboneliği yaparak son derecegüvenli şekilde istediğiniz siteye bağlanabilir ve karşı tarafın sizin bağlantıbilgilerinizi görmesini engelleyebilirsiniz. VPN aboneliği sayesinde sizinbilgilerinize erişmek isteyenler bu bilgileri göremedikleri gibi çeşitliülkelerin kısıtlamalarına da maruz kalmazsınız. Yasaklı sitelere çok daha rahatbir şekilde girip çıkabilme imkanı bulabilirsiniz. VPN abonelikleri hem ücretlihem de ücretsiz olarak verilen hizmetlerdir. Birçok insan ücretsiz VPNaboneliği tercih etse de bu sistemin çok güvenilir olduğu konusunda kesinolarak emin olamazsınız. Bu nedenle bir abonelik kullanmaya karar verdiğinizdehizmet sağlayıcının güvenilir olup olmadığına çok önem vermeniz gerekiyor.Bazen ücretsiz uygulamalar çok ilginizi çekse de yarardan çok zarar ilekarşılaşmanıza neden olabiliyorlar.

VPN Abonelikleri Ne Kadar Güvenilir?

VPN aboneliği satın almak her zaman güvenilir bir işlemdir. Çünkü bu sistemi kurduktan sonra internet üzerinden yaptığınız tüm işlemler şifreleniyor. Örneğin; bir mesaj yollamak istediğinizde mesajınız şifreleniyor ve alıcıya ulaştıktan sonra tekrar çözümleniyor. Böylece üçüncü kişiler bu mesaja ulaşamıyorlar. Bir abonelik satın alırken mutlaka güvenilir sistemleri tercih etmeniz gerekiyor. Sizin için en iyi VPN servislerini karşılaştırdık, buradan kontrol edebilirsiniz. Bir başka güvenilir olma nedeni ise girdiğiniz sitelerde nereden girdiğiniz ya da site içerisinde nereleri gezdiğiniz site tarafından kayıt altına alınmıyor. Bu da büyük bir avantajdır. Çünkü VPN sizin bulunduğunuz yeri başka bir yer olarak göstererek gerçekte nerede olduğunuz karşı tarafın bilmesini engellenmiş oluyor. Bunlar VPN kullanmanın önemli faydalarıdır. Bunlara ek olarak bir de aldığınız VPN uygulamasının güvenilirliği de önemlidir.

VPN Güvenilirliği Nasıl Anlaşılır?

VPN aboneliği veren firmalar bazen müşteri kayıtlarını kendi bünyelerinde saklama gereği duyuyorlar. Bazıları da bunu yapma gereği duymuyorlar. Bilgilerinizin son derece önemli olduğunu düşünüyorsanız abonelik alacağınız firmanın sizin bilgilerinizi kayıt altına almamasına önem vermelisiniz. Hizmeti size verecek olan aracı kurumun hizmet sözleşmesini mutlaka okumanız gerekiyor. Bu firmaların müşterilerinin günlük kayıtlarını saklamaması oldukça önemlidir. Bu yüzden sözleşme içerisinde NO LOG ibaresinin geçmesine dikkat edilmesi son derece önemlidir. İnternet üzerinde yapılan işlemler çok önemli ya da gizli değilse aracı kurumun bunları kayıt altına alması çok önemli değildir. Ancak yine de insanlar VPN aboneliğini başka insanların işlerine karışmaması ya da görmemesi için aldıklarından aracı kurumlarında kayıt işlemi yapmaması önemli olabilir. VPN güvenilirliği her zaman genellenecek bir durum değildir. Yani bağlandığınız sunucu VPN ayarları yapılmış ise güvenilir olacaktır. Büyük firmalar her ne kadar hizmetlerinin tanıtımı açısından ücretsiz VPN aboneliği hizmeti sunuyor olsalar da bu hizmetler kısıtlıdır ve yeteri kadar gizlilik sağlamayacaktır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken VPN aboneliğini para ile almanız olacaktır. Böylece sınırsız hizmet avantajından da yararlanma imkanı bulacaksınız.

Neden VPN Kullanma Gerekliliği Var?

İnsanlar her gün internet ortamında yüzlerce siteye bağlanıyor ve binlerce bağlantı tıklıyor. Bu bağlantılar ve site kayıtları da çeşitli yerler tarafından kayıt altına alınıyor. Bu kayıtlara maruz kalmamak ve daha gizli şekilde bağlantı sağlayabilmek için VPN kullanılması gerekiyor. Daha çok iş yerleri bu sistemden yararlanıyor olsa da artık kişi bilgisayarları ve mobil cihazlar da bu aboneliklerden yararlanmaya başladı. Güvenilir bir internet gezintisi sunan sistem aynı zamanda kısıtlı sitelere erişebilme imkanı da sunuyor. Birçok insan ülke kısıtlamalarından dolayı sitelere erişim sağlayamasa da VPN kullanıcılarının böyle  bir sorunu bulunmuyor. Her yerdeki kısıtlanmış olan internet sitesinde yüksek hızda bağlanma imkanı sunuluyor. Tüm bunlar VPN kullanma gerekliliklerinden birkaçı. Çeşitli ağlara bağlanırken gerçek kimliğinizin ortaya çıkmaması bakımından oldukça güvenilir olan sistemlerdir. Hem IP ve kimlik bilgisi görünmez hem de yapmış olduğunuz bağlantı şifreli bir şekilde gerçekleşir. Bu da yüksek oranda bir gizlilik sunar. Yasaklı siteler de sizin bilgisayarınızın güvenliğini tehlikeye düşürecek içeriklere sebep olabilir. Bu aşamada kullandığınız VPN sizin kimliğinizi gizleyerek ortaya sahte bir kimlik çıkaracaktır. Bu da çok rahat bir şekilde bu site içerisinde dolaşmanıza imkan verecektir. VPN kullanımı dışarıdaki sitelere karşı güvenilir olsa da VPN servis sağlayıcılarının güvenilirliğini her zaman sorgulamalısınız. Kayıt tutmayan ve sizin bilgilerinizi herhangi bir şekilde kullanmayacak bir abonelik daha tercih edilesi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum Yap