Tor Browser Nedir? Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Tor browser, internet kullanıcılarının gizliliğini koruyarak ve kullanım ağınızı maskeleyerek anonim modunda kullanmanızı sağlayan ve kimliğinizi gizleyen bir internet tarayıcısıdır.

Tor browser, internet kullanıcılarının gizliliğini koruyarak ve kullanım ağınızı maskeleyerek anonim modunda kullanmanızı sağlayan ve kimliğinizi gizleyen bir internet tarayıcısıdır. Bazı kişiler siteye giriş yaptıklarında, kim olduklarını belirmek istemezler bu neden ile de gizlilik esasları altında erişmek istedikleri siteler tor browser tarayıcısı ile ulaşabilirler. İnternet kullanıcılarının tüm ağları sansürsüz bir şekilde kullanmasına yardımcı olur. Bağlanılan ağ üzerinden konum paylaşımımızı yapmaz ve gizlilik ilkelerini en iyi şekilde gerçekleştirir. İlk olarak ABD ordusu tarafından kullanılmaya başladıktan sonra,  bireysel kişiler tarafından da kullanılmaya başlamıştır.

Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Tor kullanımı, arama yapılan bir konuda farklı farklı,  sunuculardan geçerek bağlantı işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bağlantı kurulacak olan siteye erişim işlemi gerçekleşene kadar,  veriler tamamen gizlenerek sunucular arasında geçişleri sağlamaktadır. Bu erişilmek istenene siteye erişene kadar birçok ağ sunucu üzerinden,  karışık şekilde algoritman oluşturması nedeni ile takip edilmesi de zor bir hale gelmektedir. Bu neden ile de tor browser ‘ın zor bir ağ olmasını sağlamaktadır.

Deep web diye adlandırılan,  standart arama motorlarında yer almayan erişimi imkansız olan sitelere erişim sağlamak amacı ile de kullanılabilmektedir. Bu tarz sitelerin %95′ i yasak içerikli siteler olması nedeni ile erişim kısıtlıdır ve standart olan tarayıcılardan bu sitelerin isimleri de çıkmazlar fakat tor browser yardımı ile bu sitelere ulaşabilir ve farklı ıp ler kullanılması nedeni ile tespit edilmeniz daha da zorlaşır. Fakat deep web sitelerine ulaşan her kişi,  devlet kurumları tarafından araştırıldıktan sonra,  tor browser tarafından erişim sağlansa da,  belirli çalışmalar sonrası tespit mutlaka edilebilir. Bu neden ile de deep web sitelerine güvenliğimiz açısından erişim sağlamamız daha mantıklıdır. Konu hakkında sitemin Siber Güvenlik bölümüne bakmanız yararlı olur.

tor browser nedir

Tor Browser İle Hangi Sitelere Giriş Yapabilirim?

Gizliliğin korunması ve konum bilgilerinin paylaşılmaması,  karmaşık bir ıp düzeneği ile sitelere giriş yapması nedeni ile oldukça tespiti zor olarak browser yardımcı ile istenilen sitelere erişim sağlanabilir. Ülkemizde yasaklanmış olan her site içinde kullanarak erişim sağlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken,  erişim yasağı olan ya da deep web diye adlandırılan genelde,  uyuşturucu içerikli siteler ve yasak olan pornografik siteleri yer almaktadır. Bu sitelere erişim için tor kullanılsa dahi,  devlet kurumları tarafından bulunması zor olan ıp’i istenilmesi durumunda zor dahi olsa bulunur. Sonrasında ciddi sorunlarla karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Güvenli internette gezinme ile ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Tor Browser ‘I Nasıl İndirebilirim?

Kendi resmi web sitesinden yada herhangi bir tarayıcı üzerinden tor browser ibaresini aratarak,  bir çok güncel site üzerinden kolaylıkla indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Programı ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Programın çalışması için,  internete bağlı olan bir windows işletim sistemli bilgisayarınız mutlaka olması gerekmektedir.

Tor browser’ı farklı dil seçenekleri ile kullanmak mümkündür. Tor browser dosyasını indirmek için standart bir internet bağlantı hızında,  15-20 dakikalık bir süreç gerekmektedir. İndirme işleminden sonra,  exe dosyasından programın kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. İlk açıldığından program,  kurulum aşamasında çeşitli modifiyeleri kendimize uygun şekilde ayarlama olanağını da sunmaktadır. Burada istenilen seçenekleri kullanarak bu işlemleri gerçekleştirebiliriz.tor browser nasıl kullanılır

Daha sonra bağlantının tor üzerinden gerçekleşmesi durumunda,  kullanıcının karşısına bağlantının olduğunu ifade eden yeşil renkte bir çubuk bağlantı simgesi belirecektir. Kurulumdan sonra ilk açılış biraz uzun sürebilmektedir. Bu neden ile ilk erişim için 1-2 dakikalık bir süreç gerekebilmektedir. Program içerisinde yer alan,  güvenlik ayarları bölümünden yüksek,  orta ve düşük seviye ayarlarını kullanarak,  tüm sitelere erişim hakkı elde etmek istiyorsa iseniz,  düşük seviye seçeneğini seçerek hiç bir kısıtlama söz konusu olmadan siteye erişmenizi sağlar.

2 Yorum

  • Tor browser gizlilik ve güvenlik seçenekleriyle benim de tercihim.Teknolojinin gelişmesi insanlarda bu tür ihtiyaçları artırdı.

  • Son zamanda internet engellemesinde baya rol oynadı çok işimize yaramıştı gizlilik arz eden işlerinizde vazgeçilmez bi tarayıcı öneririm mutlaka

Yorum Yap