Şirketlerin Çoğu Siber Saldırılar İçin Çaresiz

Dünyaca ünlü araştırma firmaları son yıllarda siber saldırlar ve korunma mekanizmaları ile ilgili onlarca araştırma yapıyor. Araştırma sonuçları oldukça şaşırtıcı verilere sahi

Dünyaca ünlü araştırma firmaları son yıllarda siber saldırlar ve korunma mekanizmaları ile ilgili onlarca araştırma yapıyor. Araştırma sonuçları oldukça şaşırtıcı verilere sahip. Firmaların pek çoğu siber saldırılar konusunda bilinçli olduklarını belirtirken, tüm önlemleri aldıklarını belirtiyor. Araştırmayı yapan firmalar ise bunun tam aksini iddia ediyor. Araştırmalara göre siber saldırılar için önlem alan firmaların oluşturdukları korunma mekanizması günümüz şartlarının çok gerisinde. Siber saldırıların her geçen gün geliştiği ve engellenmesi çok güçleştiği halde firmalar yüzeysel korunma yapmakta.

Siber Saldırılar İçin Kapsamlı Korunma

Araştırma firmalarının görüştüğü neredeyse tüm firmalar siber saldırı yaşadığını söylüyor. Firmaların çok az bir kısmı kapsamlı siber korunma firmalarıyla çalıştığını anlatırken, şirketlerin %90 gibi yüksek bir oranda siber saldırı için çalışan güvenlik şirketlerinin saldırıları tamamen engelleyemediği konusunda görüş bildiriyor. Firmalar için günümüzün en büyük tehditlerinden, siber saldırlar firmaların gizli bilgileri dahil her şeyini tehdit ediyor. Firmaların kendini amatör olarak koruduğu bir gerçektir. Siber saldırılara karşı yapılan korunma profesyonel firmalara emanet edilmeli ve ileriye dönük bu konuda yatırımlara çalışılmalı.

Firmaların Korkulu Rüyası Siber Saldırıya karşı Savunma

Şirketlerin amatör korunmalarına son vermeleri ve bu konuda uzaman firmalarla çalışmaları çok önemlidir. Uzman firmalar tarafından korunan şirketlerde siber saldırılara karşı duyum, siber direnç ve yapılan saldırıyı tespit etme gibi önlemler en üst seviyede alınmakta. Özellikle yaşanılan bir saldırıdan sonra saldırının yapıldığı alandaki savunma eksikliğinin tespit edilmesi ve zayıf bölgenin güçlendirilmesi siber saldırıların önüne geçmede başlıca taktiklerden. Firmaların profesyonel koruma firmaları ile çalışırken saldırılara karşı ekstra planlar hazırlayıp kriz masası oluşturmaları önemli noktalardan. Kaybolabilecek veya alınabilecek tüm veri kayıplarına karşı özel önlemler düşünülmesi korunma stratejilerinden ön sıralarda.

Yorum Yap