Siber Güvenlikte En Çok Nelere Dikkat Edilmeli

İnternet dünyası içerisin de oluşan gelişmeler ile birlikte oldukça büyük bir tehdit altında kalmamız da yer almaktadır. Özellikle de internet siteleri üzerinden gelen birçok Trojan ve virüsler doğrultusun da bilgisayarımız da bir casus olması adeta an meselesi haline gelmiştir. Bunun için de anti virüsler sürekli olarak güncellemeleri yapmaktadır ve işletim sistemleri de yine aynı şekilde kendilerini en üst düzeyde korumak adına çalışmalarını aralıksız devam ettirmektedirler. Fakat bizlere de düşen bu konuda birçok teferruatlar yer almaktadır. Bu işlemler sadece artık bilgisayarlarımız da değil aynı zamanda da akıllı telefonlarımızda da yer almaktadır. Özellikle de uygulamaların yüklenmiş olduğu resmi marketler dışın da .apk gibi dosyaların indirilmesi ve kurulması ciddi anlam da tehditler getirmektedir. Siber güvenlik alanın da en önemli kurallardan birisi de yapacağımız koruma işlemlerin de her siteye güvenmemek olacaktır.

İnternet sitelerimizi nasıl koruruz

Elbette ki sadece bilgisayarımızı kişisel verilerimizi korumak değil internet dünyası, aynı zamanda da kendi internet sitelerimizi de korumaktır. Çünkü sitelerimiz içerisinde de hem kendimizin hem de birçok üyelerimizin bilgileri veride kaydedilir ve bu bilgileri de korumamız için doğru bir Server ile sitelerimizi barındırmak bizlere en yararlı olacak siber güvenlik işlemidir. Bunun için de kesinlikle tanımadığınız sunucu, Hosting firmaları ile çalışmayın ve bilgisayarınızı da daha güvenli hale getirdikten sonra sitelerinizin alt yapısına giriş yapın. Böylelikle de sitelerinizi de en iyi şekilde koruma altına almış olursunuz ve bu anlamda da kendinize daha iyi bir güvenlik sistemi seçmiş olursunuz.

E-mail adreslerinin korunması

Hepimizin günlük hayatında birçok mailler ile özel bilgilerimizi örneğin bankadan gelen Dekontlar, faturalarımız gibi işlemleri almaktayız. Fakat mail adresimizi korumak için de özellikle de gelen Spam yani önemsiz postalar da yer alan linklere tıklamamamız mail adresimizin güvenliği için büyük bir önem taşımaktadır. Bizlere gelecek olan zararlı bir linki tıklamamız ile mail adresimizi tarayıcı çerezleri vasıtasıyla anında karşı tarafa iletilmesi büyük bir tehdit içermektedir. Bu yüzden de önemsiz postalara oldukça dikkat edelim ve yeterince önemsiz postalardan uzak durmak adına gelen bu mail adreslerini Spam işaretini kullanarak engelleyebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızın korunması

Sosyal medya siteleri içerisin de telefon numaramızı onaylatmak hem zorunlu olan bir işlemi gerçekleştirmenizi sağlar hem de güvenliğinizi bir kademe daha üst sıraya taşır. Bu yüzden de mutlaka sosyal medya siteleri içerisinde telefon onay işlemini gerçekleştirin ve şifrelerinizi doğum tarihiniz adınız gibi basit işlemler olarak yapmayın. En çok yapılan son zamanlarda ki sık hata ise email adresinizin güncel kullanılmaması neticesin de mail adresiniz belirli bir süre sonra otomatik olarak boşa düşer ve gelen kişi bu mail adresini aldığın da aynı zamanda da sosyal medya sitenizde ki mail giriş belgilerinizi de ele alabilmektedir. Şifremi unuttum işlemi ile de bu mailinize gelen link yardımı ile şifrenizi kısa süre içerisinde değiştirerek sizleri sosyal medya sitenizden Hack yemenize vesile olur. Yine aynı şekilde özellikle de Chrome gibi uzantı ekleme yani tarayıcıda ki uygulama alanlarına giren gereksiz uygulamalar vasıtasıyla sosyal medya hesabınızdan sizin haberiniz dışın da paylaşımlar yapılır ve bu da sizin sosyal medya sitesinde ki arkadaşlarınıza birer tehdit oluşturmaktadır.

Yorum Yap