Siber Güvenlik Yasası İçin Son Çalışmalara Gelindi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılmış olan açıklamaya göre Siber Güvenlik Yasası’nın yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelerek bu konunun yasalaşmasının gündemde olduğunu belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılmış olan açıklamaya göre Siber Güvenlik Yasası’nın yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelerek bu konunun yasalaşmasının gündemde olduğunu belirtti. Bakanlığın yapmış olduğu bir başka açıklamada ise Siber Güvenlik Yasası yasalaşması ile birlikte şu an yürütülen mücadelenin yasal mevzuatlar çerçevesinde yapılacağı bildirildi. Hükümetin iradesinin de bu yönde olduğu bu yasanın en kısa zamanda yasalaşacağına değinildi.

Siber Güvenlik Yasası Birçok İşi Kolaylaştıracak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Siber Güvenlik İş Birliği Protokolü imza töreninin ardından basın mensuplarının Siber Güvenlik Yasası ile ilgili sorularına karşılık, Siber Güvenlik Yasa tasarısının 2016 yılı Kasım ayında gönderildiği yasa tasarısının Başbakanlık tarafından incelendiğini gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderileceği ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde yasalaşacağını bildirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan sır saklama yükümlülüğü, etkin denetim, operasyon merkezleri ile Kamu Net uygulamaları ile siber olaylara müdahale ekiplerinin görevlerine ilişkin usul ve esasları içeren tasarının tamamlandığını, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına gönderildiği, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerine sunulduğu, onlarında öneri ve ilave düşünceleri eklemeleri istendiği belirtmiştir.

Yasalaşma İle Neler Olacak?

Siber Güvenlik Yasası yasalaşması ile birlikte şu an yürütülen mücadelenin yasal zemin içerisinde yürütüleceğini, bu durumunda yasaların vermiş olduğu güçle daha etkin bir rol oynayacağını belirterek bu yasa tasarısının yasalaşmasının getireceği olumlu havadan bahsetti. Yasanın yakın zamanda çıkacağını, yasanın çıkmasına bağlı olarak hazırlıkların önceden tamamlandığını, yeterli ekip ve personelin tedarik edildiği, ekip ve personellerin yasalaşma sürecinde gerekli eğitimler alarak eksikliklerin tamamlandığı, sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden yasasın geçmesine kaldığı ve en kısa zamanda da yasalaşacağını umut ettiklerini belirtmiştir.

Yorum Yap