Avusturya’da Fidye için Hackerlar Oteli Rehin Aldı

Romantik Seehotel Jäegerwirt Oteli Turracher Hohe Avusturya’da bulunan 4. yıldızlı bir otel. Geçtiğimiz hafta tüm dünyayı şoke eden fidye olayının yaşanması ile dikkatleri üzerine çekti.

Romantik Seehotel Jäegerwirt Oteli Turracher Hohe Avusturya’da bulunan 4. yıldızlı bir otel. Geçtiğimiz hafta tüm dünyayı şoke eden fidye olayının yaşanması ile dikkatleri üzerine çekti. Avusturya’nın lüks otellerinden biri olan Romantik Seehotel Jäegerwirt Oteli’nin bilgisayarlarına virüs saldırısı yapan başarılı sonuç alarak bir anda hackerlar oteli rehin aldı ve siber güvenliğin önemini bir kere daha kanıtladı.

Hackerlar Oteli Rehin Aldı ve Tuhaf Olaylar Gelişti

Romantik Seehotel Jäegerwirt Oteli‘nin önce tek bir bilgisayarına virüsü bulaştıran hackerlerın ağda bulunan tüm bilgi işlem sistemini ele geçirdiler. Asansörlerden, resepsiyon yönetimine, müşterilerin kullandıkları odaların kapı sistemlerine kadar tüm elektronik yönetim akışını işlemez hale getirdiler. Bir kısım müşteriler odalarında uzun saatler kilitli kaldı. Bir kısım müşteriler ise saatlerce odalarına giremedikleri gibi, eşyalarına da ulaşamadıkları için oteli de terk edemediler.

Otel Yönetimi ile Hackerlerin Fidye Pazarlığı

Otelin yönetim birimlerinin elektronik sistemi geri alma çabalarının sonuçsuz kalması ile müşterilerin yaşadığı olumsuzluklar bilgisayar korsanlarının lehine bir tablo oluşturdu. Bunun üzerine otel yönetimini fidye pazarlığına oturdu.

Virüs bulaştırılmış, kontrol dışı her bir bilgisayar ile kullanılamaz elektronik hizmet başına 1.500 Euro fidye isteyen hackerlerın talebini otel yönetimi kabul etmek zorunda kaldı.

Yapılan pazarlık neticesinde istedikleri fidyeye kavuşan bilgisayar korsanları, bulaştırdıkları virüsü inaktif eden bir şifreyi otel ile paylaşarak, kullanımını sağladılar. Bu şifre sayesinde tekrar bilgi işlem sistemlerine kavuşan otelin yaşadıkları tüm dünyada yankı buldu.

Siber Güvenlik Tekrar Gündemde

Romantik Seehotel Jäegerwirt Oteli’nin tek bir virüsle hackerlar oteli rehin aldı ve ele geçirilmesi, sistemlerine tekrar kavuşana kadar otelin yaşadığı maddi zararlar siber güvenliğe yatırım yapmanın önemini gözler önüne serdi.

Özellikle teknolojik altyapı kullanan yönetim birimleri, şirketler ve kurumların ateşli silah ve insan gücü olmadan bir anda ele geçirilebileceğinin örneği olarak geçtiğimiz hafta yaşanan siber otel baskını tarihe geçti.

Yorum Yap