Eset 2017 Yılında Siber Suç Eğilim Raporu Suç 4 İle Geliyor

Eset antivirüs yazılımı, cihazların internete ve birbirine bağlantılarının üç senede elli milyarın geçmesini bekliyor. Bu gelişmeler altında 2017 senesinde dijital suç hakkında oluşturulan raporu yayınladı.

Eset antivirüs yazılımı, cihazların internete ve birbirine bağlantılarının üç senede elli milyarın geçmesini bekliyor. Bu gelişmeler altında 2017 senesinde dijital suç hakkında oluşturulan raporu yayınladı. Raporda yer alan kısımda, yeni bir suç unsurunun başlaması dikkatlerden kaçmadı. Yeni dönemde siber suç 4 olarak tanımlanacak internet bağlantısı olan akıllı tüm cihazlar siber suç objesi olmaya başlayacak.

Fidye amaçlı birçok cihaz, otomobil, televizyon, çamaşır makinesi gibi cihazlar siber suçluların yeni gözdesi haline gelecek. Siber suç özetlenmek istenirse, telefonunuzda bulunan uygulamalar ile internet bağlantısı olan arabanızı uzaktan kontrol altına almak, çamaşır makinenizi çalıştırmak istersiniz fakat çalışmaz bunun yerine telefonunuzdan aracı yeniden aktif hale getirmek vb. şeyler ile karşılaşabilirsiniz. Eset güvenlik araştırma sahibi Cobb, yeni dönemin özetini açıklamış oluyor.

RoT Nesnelerin Fidye Yazılımı

İnternet bağlantısı cihazların akıllanması tanımı, nesnelerin internet üzerinden sonra sıra nesne fidye yazılımlarının ortaya çıkması söz konusu. Siber suçlular taktiklerini sürekli yenilerken, telefon, tablet ve bilgisayarlar siber suç nesnesi hedefi haline gelmiş bulunacak.

Çapraz Etkileşim

Siber saldırganlar 2017 senesinde çapraz etkileşime daha çok ağır vereceklerine dikkat çeken Eset güvenlik araştırmacısı Stephen Cobb, İot cihazlara virüs yayarak çalışmaz hale getirip fidye istemeleri, yine cihazların yardımı alan siber suçlular, DDoS saldırısı yaparak web sitelerini kendi himayelerine geçirebileceklerini belirtiyor.

 Saldırı Yüzeyi Bollaşıyor

Stephen Cobb, oldukça endişeli açıklamalarda bulundu. 2016 senesi fidye yazılımların en üst zirvesine ulaştı. 2017 senesinde bu zirve daha farklı boyutlarda olacak. Nesneler artık insanlara daha çok kolaylık tanırken, siber suçlular adına geniş bir saldırı kitlesi oluşmuş oluyor.

 Eset Raporuna Göre Diğer Tehdit Unsurları

Eset’in yayınladığı rapora göre mobil cihazların koruma sistemi, bilgisayar düzeyinde olmadığı için 2017 senesinde mobil cihazlara yönelik tehditler gittikçe çoğalması bekleniyor.

Yorum Yap