‘Bayrağı Yakala’ Siber Güvenlik Yarışması

Bilişim Teknolojileri Kurulu aracılığı ile düzenlenen ‘Bayrağı Yakala’ Siber Güvenlik yarışması; bilişim ve teknoloji alanında ilgi sahibi kişiler için mezuniyet şartı aranmaksızın herkesin başvuru yapabileceği bir yarışmadır.

Bilişim Teknolojileri Kurulu aracılığı ile düzenlenen ‘Bayrağı Yakala’ Siber Güvenlik yarışması; bilişim ve teknoloji alanında ilgi sahibi kişiler için mezuniyet şartı aranmaksızın herkesin başvuru yapabileceği bir yarışmadır. 20 Ocak 2017 tarihinde yapılan yarışma 24 saat sürdü. Yarışmaya başvuru online olarak yapıldı. Yapılan başvurulardan 4 bini 13-14 yaş grubunda idi.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber Güvenlik; gelişen teknolojiler ile kişi ya da kurumların özel bilgilerine ulaşmak, sistem içindeki boşluklardan; gizli tutulması gereken bilgilere erişmek, yaymak, satmak isteyen kötü niyetli kişilere karşı kişisel, kamusal, ulusal kaynakların güvenliğini sağlamayı, gerektiğinde ağ ortamında suç işleyen kişilerin bilgilerine ulaşarak alınan zararı minimuma indirip, bitirmeyi ya da bu saldırıları en baştan engellemeyi amaçlayan kişilerden oluşan bir gruptur.

 

Yarışmaya Kimler Katıldı?

Siber güvenlik yarışması için; yaş, ikametgah, cinsiyet, mezuniyet gibi klasik şartlar aranmama kararı alındı. Bu sebepten; isteyen herkes internet üzerinden başvurularını yapmış ve son ulaşılan başvuru sayısı 26.000 kişiye ulaşmıştır. Yarışmanın asıl amacı işini ve vatanını seven kişileri USOM( Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) bünyesine kazandırarak ülke adına çalışmaları sağlamaktır. Yarışma 24 saat sürecek teknik bilgi isteyen bir sınavdır. Yarışmaya istenirse en fazla 4 kişi olacak şekilde gruplar halinde katılmak da mümkündür.

 

Siber Güvenlik Yarışması Sonucunda

Yapılan siber güvenlik yarışması sonucunda başarı gösteren adaylardan seçilenlere istihdamın yanı sıra; 1.ye 10 Cumhuriyet Altını, 2.ye 5 Cumhuriyet Altını, 3.ye 3 Cumhuriyet Altını, 4. ve 15. sıralama aralığına da 1 Cumhuriyet Altını ödül belirlenmiştir. Yarışmanın sonrasında kazananlar için özel eğitim ve kamp programları düzenlenerek, kişilere yeterli eğitim ve deneyim için ayrıca bir fırsat daha sunulacak. Yarışmada ilk 15 derecesine giren kişiler Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurulu resmi internet sitesi olan www.btk.gov.tr ‘den bilgi edinebilir.

Yorum Yap