WordPress’i Türkçe Dil Paketi İle Kullanabilme

WordPress’i Türkçe Dil Paketi İle Kullanabilme için neler yapmanız gerekiyor? Nasıl Türkçe diline çevirebilirsiniz bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

WordPress’i Türkçe Dil Paketi İle Kullanabilme için neler yapmanız gerekiyor? Nasıl Türkçe diline çevirebilirsiniz bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

WordPress Nedir?

WordPress bir içerik yönetim sistemidir, ilgilenenler mutlaka bilir. GPL lisanlıdır. PHP ve MySQL dilleri kullanılarak yazılmıştır. Her türlü içeriği yazarak düzenleyip yayınlayabileceğiniz bir platformdur. Açık kaynak kodlu yazılıma dâhildir. Bu demektir ki gelişime ve yenileşmeye açıktır. Google arama motoru tarafından hemen indexlendiği için sayfa açılımı hızlıdır ve geniş bir kitle tarafından tercih edilmektedir.

Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

İlk çıktığı zamanlarda sadece blog sayfalar için kullanılan WordPress kendini yenileyerek zamanla tüm Web tasarım sistemleri içerisinde kullanılmaya başlandı. Örnek vermek gerekirse e-ticaret sitelerinden haber yayın sitelerine kadar her yayın alanına girmeyi başardı. WordPress’in her alanda kullanılabilmesi ve Google tarafından sevilmesi, kolay indexlenip hızlı bir açılış sayfası olanağı sunmasından dolayı tasarımcılar için tercih edilen bir uygulamadır. Tabi ki tercih edilmesinde açık kaynak kodlu olması ve bu nedenle ücretsiz dağıtılması da etkili olmuştur. Dünyanın her yerinde kullanılmakta olan WordPress kullanıcılar için dil desteği ve güncellemeler de sunmakta.

Türkiye’de WordPress ve Türkçe Dil Paketini Kurma

Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan WordPress’i birçok kullanıcı Türkçe kullanmayı arzu etmektedir. Bunun için öncelikle programı bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekiyor. Bunun için İnternet üzerindeki birçok sayfadan yararlanabilirsiniz. Ben Türkiye’deki kullanıcılar için WordPress.org sayfasını takip etmelerini tavsiye ederim. Bu sayfadan programı edinerek güncelleştirme, tema ve programın Türkçe paketini edinebilirsiniz. Bu sayfada yer alan güncelleme ve dil dosyaları kısmına WordPress Türkiye sayfasına erişebilir, en son çıkan dil paletlerini indirip kurabilirsiniz. Bir başka yöntem ise programın kurulumundan sonra languages(dil) paketi içerisinde bazı dosyaları ekleyerek Türkçeleştirmektir. Bunu için Poedit isimleri programı edinerek kuruyorsunuz. Kurulumdan sonra programı çalıştırıp tema dosyası içerisinde yer alan .po uzantılı dosyayı açıyorsunuz. Karşınıza gelen ekranda İngilizce ve karşısında Türkçe halini göreceksiniz. Buradan bütün çevirme işlemlerini yaparak kaydedip çıkıyorsunuz. Bununla ilgili daha teknik bilgileri internet üzerinden edinebilirsiniz.

Yorum Yap