WordPress Optimizasyon Nasıl Yapılır?

WordPress İnternet üzerinde en çok kullanılan servislerden biri olarak adını duyurmuş oldukça popüler bir içerik yönetim sistemi olduğunu ilgileneler bilir.

WordPress İnternet üzerinde en çok kullanılan servislerden biri olarak adını duyurmuş oldukça popüler bir içerik yönetim sistemi olduğunu ilgileneler bilir. İlgilenenler neden bu uygulamayı tercih ettiğini de bir değerlendirelim. Açık kaynak kodlu bir yazlım olması. Bu da geliştirilebilir, güncellenebilir yazılım olduğunu gösterir. Google ’un sevdiği bir yazlım olması. WordPress ile oluşturmuş olduğunuz İnternet sayfaları Google tarafından hemen algılanmakta ve hızlı açılmaktadır. Programın tamamen ücretsiz olması ve zengin tema içerikleri ve dil desteği sağlamasıdır. Bu artıları sayesinde dünyanın her yerine yaygın olarak her türlü Web Sayfası tasarımında tercih edilmektedir. Tüm bu bahsettiklerimiz şunu gösteriyor ki bir programın veya İnternet sitesinin tercih sebebi, hız, ekonomiklik ve kullanışlılık diyebiliriz. Kullanıcılar onlara sunmuş olduğunuz İnternet Sayfalarının yavaşlamasından şikâyet ediyorsa yapmanız gereken şey sitenizin bakım ve onarımını eksiksiz yapmak. Peki, WordPress Optimizasyon Nasıl Yapılır? Buna bir bakalım.

WordPress Sayfalarınızı Optimize Edin

Hızı ve verimliliği azaltan şeylerden biri de gereksiz şeyleri uygun olmayan yerlerde kullanmaktır. Veya kullanmayacağın şeyleri hafızanda, sisteminde tutmandır. Sayfalarınızı hızlandırmak için Revizyonlarınızı siliniz. Revizyon nedir? Bilgisayar dilinde revizyon yedek alma işlemine denir. Siz WordPress sayfalarınızı geliştirdikçe sistem belli periyotlar ile sistemin yediğini alır. Hafızayı şişiren bu veriler sayfanızın hızını olumsuz yönde etkiler.

Sisteminizi yavaşlama sebeplerinden birisi de eklenti ve temaları çok kullanmanızdır. Bunları kullanmak yerine basit kod parçacıkları kullanabilirsiniz. Sisteminize kurmuş olduğunuz eklenti ve temaları silseniz dahi veri tabanı dosyasında çöp olarak kalır. Şişen veri tabanın da hızı düşecektir.

Sitenize eklediğiniz resimleri mantık süzgecinden geçirerek ekleyiniz. Gereksiz yere resim eklemek size bir şey kazandırmayacaktır. Resimlerin boyutları İnternet Sayfası hızlarını etkiler. Bu neden resim boyutlarını en optimal biçimde seçiniz. Yüksek çözünürlüklü resimlerin boyutlarını kaliteden ödün vermeden küçülten programlar vardır. Kullanmanızı tavsiye ederim.

Web siteniz üzerinde yapılan gereksiz yorumları siliniz. Bilgisayar dilinde buna Spam denmekte. Belli periyotlarda mutlaka veri tabanı temizliği yapınız.

Yorum Yap