WordPress Eklentileri ve Temaları

Wordpress; içerik yönetim sistemi anlamına gelen (CMS: Content Management System), PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış, kökleri 2001 tarihine dayanan, makale yazma ve blog sistemi olan bir yayın sistemidir.

WordPress Nedir?

WordPress; içerik yönetim sistemi anlamına gelen (CMS: Content Management System), PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış, kökleri 2001 tarihine dayanan, makale yazma ve blog sistemi olan bir yayın sistemidir. Birçok büyük firmanın da arasında olduğu internet siteleri wordpress eklentileri ile kullanmakta olup Apple uygulamalarıyla benzerlik göstermektedir. Yerel dilde de ulaşılabilmektedir.

WordPress, firma ya da kişisel web sitesinden tutun da haber, video, forum gibi birçok alanda web sitesi kurmanızı sağlayan bir ortamdır. bu sistemi wordpress.com’dan üye olarak da kullanabilirsiniz fakat ideali kendi web sitenizin kurulmasıdır.

WordPress Eklentileri ve Temaları İle Site Kurmak

WordPress’e farklı özellikler eklemek için eklenti ve temalar kullanarak size özel bir site kurabilirsiniz. Temalar ilk bakışta çok önemlidir. Çünkü; ziyaretçiler sayfanıza ilk giriş yaptığında karşılaştıkları ve dikkatlerini çeken ilk görüntü bu olacaktır.

Yeni tema eklemek için; WordPress yönetim paneli içinden tema seçebilir ya da arama motorlarından yüklenebilir. Yönetimi paneli görünüm kısmındaki yeni seç butonuna tıklayarak istediğiniz temayı beğenebilirsiniz.

Sistemin daha fazla fonksiyona ve kullanım kolaylığına erişmesi için bazı eklentiler üretilmiştir. Bu sayede blogda anketler, forumlar, güvenli iletişim oluşturulabilir. Eklenti kurulumu için araştırma yapabileceğiniz birçok internet sitesi mevcuttur.

WordPress Eklentileri İçinden En Önemlileri Şu Şekilde Sıralanabilir:

Contack form 7: Kullanışlı bir iletişim platformu eklentisidir.

All in One Seo Pack: arama motoru eklentisidir. Sürekli güncellenen uyumlu bir eklenti olup kullanıcıların çok işine yarayacaktır.

Sayfa sayaç: bu eklenti günde kaç defa yazıların okunduğunu gösterir.

Votio: sitenizdeki yazıların onayları konusunda yardımcı olan eklentidir.

WP-Online Counter: Toplam üye sayısı ve ziyaretçiyi gösterir.

Really Simple CAPTCHA: Güvenlik doğrulama eklentisidir.

Democracy: Bir anket eklentisidir. Oldukça işinize yarayacak bir uygulamadır.

ENP(Email Natification Plugin): Mail ile üyeleri bilgilendirme eklentisidir.

Yorum Yap