Site Ayarları İle WordPress Hızlandırma Teknikleri

Bazen yavaş açılan internet siteleri kullanıcılarda kötü etkiler yaratırken arama sonuçlarından dolayı arka plana gönderme işlemi yapabilir. Bu nedenden dolayı özel yazılım siteleri ya da WordPress hızlandırma işlemlerinin tamamını önceliklerine yer vererek en hızlı şekilde düzeltmeleri gerekir. Mobil uyumluluk sitelerinin zorunlu geldiği noktalarda en hızlı yüklenen ve hızlı açılan AMP aşırı şekilde kullanılmaya başlanmış durumdadır. Bazen site hızlandırma sorunları yazılımsal olarak ya da sunucu bazlı olabileceği için her ikisiyle ilgili olabilir.

WordPress Hızlandırma İçin Sağlam Alt Yapı

Web sitenizin hızını meydana getiren ana unsurlardan hosting bulunduğu serverin ana güç temasıdır. Bu nedenden dolayı Hosting seçimi WordPress hızlandırma teknikleri arasında ilk ve en önemli etkendir. Performans bakımından her daim sayfa açılış hızı anlamına gelmiyor. Özellik bakımından birçok fonksiyonu bulunan her temada bazen düşük göstergeler olmayacağı için profil sayfaları aktif kullanılması halinde performanslarda azalma yaşanabilirsiniz.

Web Sitenizi Sıkıştırın

Gzip işlemi sayesinde bilgisayarda dosya sıkıştırma işlemi gibi kaplanan büyük alanın nasıl azaldığını görüyorsanız bu sistemi siteniz içerisindeki dosyaları sıkıştırarak daha az yer kaplamasını ve her yükleme anında az istek göndermesiyle sitenizin hızı artmış olacaktır. Gzip bir kere yüklendikten sonra web siteniz üzerindeki dosyaların tümünü zip haline getirecek ve geniş sayfa yüklemelerin zamanını daraltmış olacaktır.

Resimleri Daraltın

Sıkıştırma işlemini resimler içinde kullanmak mümkündür. Yapılacak olan bu ayarı resimlere göre düzenlemek için smush.it eklentisine sahip olmanız gerekiyor. Bu eklentiyi çalıştırarak resim yükleme anında yavaşlama yaşayabilirsiniz ancak yüklediğiniz resimlerin düzenlenmesi sırasında meydana gelen bir durumdur fakat panik yapmaya gerek yoktur, bir kere beklemeye mahsus yapılan işlemdir.

Veri Tabanını Temizleyin

WordPress temasında kullanmış olduğunuz tema ve eklentileri veritabanı sayesinde birçok bilgi aktarımı sağlar. Bu bilgiler istemciye yüklenir. Yüklemlere engel olmak için veri tabanınızı sürekli güncel tutmanız gereklidir. Bu işlemi otomatik gerçekleştirmek için WP optimize eklentisini kullanabilirsiniz.