Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları Ve Maaşları

Günümüzde en çok tercihe dilen mesleklerden biri de bilgisayar mühendisliğidir. Neredeyse bütün işlerin bilgisayar üzerinden yapılıyor olması bilgisayar teknolojisi ilgili olan mesleklerin de gelişmesini sağlamıştır. Bilgisayar mühendisleri çeşitli bilgisayar yazılımları ve donanımları ile ilgilenmektedir.

Bugün kullanılan bilgisayarların mühendislik harikası olarak adlandırılmasında insan zekasının önemli bir rolü vardır. Bilgisayar mühendisleri bilgisayarların tasarımları ile ilgilenebildiği gibi aynı zamanda bugün kullanılan pek çok bilgisayar programı ve internet sitesi tasarımları ile de ilgilenebilmektedir.

Bilgisayar Mühendisinin Çalıştığı Pozisyonlar Nelerdir?

Bilgisayar mühendisleri pek çok pozisyonda çalışabilme imkanına sahiptir. Genellikle bilgisayar mühendislerinin en çok tercih ettiği alanlardan biri de bilgisayar yazılımları ile ilgili olan alandır. Yazılım alanlarında çalışan bilgisayar mühendisleri planlama, analizi kodlama gibi sektörlerde çalışabilmektedir.

Bunun yanı sıra bilgisayar mühendisleri akademik kariyer üzerine de yönelebilmektedir. Formasyon eğitimlerini alan bilgisayar mühendisleri aynı zamanda okullarda öğretmenlik yapabilme imkanlarından da yararlanabilmektedir. Ayrıca yüksek lisans gibi eğitimleri alan bilgisayar mühendisleri üniversitelerde eğitimci olarak da görev yapabilmektedir.

Bilgisayar mühendisi olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmanız ve gereken sınavlardan başarılı olarak ayrılmanız gerekmektedir. Kimi özel şirketler kendi bünyesinde özel sınavlar yapabilmektedir.

Bilgisayar Mühendisi İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayar mühendisi olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de iş imkanları ile ilgilidir. Bilgisayar mühendisliği iş imkanları birbirinden farklı şekilde olabilmektedir. Pek çok özel şirketin departmanında görev yapabilme imkanına sahip olan bilgisayar mühendisleri şirketteki pozisyonlarına göre de farklı ücretler de çalışabilmektedir. Bilgisayar mühendisleri yazılım firmalarında ya da telekominasyon şirketlerinde de çalışabilmektedir. Bunun yanı sıra bilgisayar şirketleri büyük firmaların AR-GE departmanlarında da çeşitli görevleri alabilmektedir.

Bilgisayar mühendislerinin yalnızca yazılım ve donanım gibi alanlarda çalışacağı ile ilgili bilgiler yanlış olmaktadır. Her ne kadar bu alanlarda yoğunlaşma olsa da bilgisayar mühendisleri bilgisayarların kullanılabileceği her ortamda çalışabilme imkanına sahip olabilmektedir. Kimi zaman bankalarda dahi bilgisayar mühendislerinin çalıştığı bilinmektedir. Bilgisayar mühendisleri ilgili şirketlerin bilgisayar ile ilgili departmanlarında görev yapabilmektedir. Bu nedenle çalışılan alanlara göre maaşlar da da değişiklikler görülebilmektedir.

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayar mühendisliği maaşları mezunların mesleki bilgilerine ve tecrübelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bilgisayar mühendislerinin maaşları 2500 ile 7 bin arasında değişiklik göstermektedir. Bilgisayar mühendislerinin aldıkları maaşlar tecrübeleri ile ilgili olabildiği gibi şirketin büyüklüğüne göre de değişiklik göstermektedir. Eğer devlete atanmış olarak göreve başlayacak iseniz maaşlarınız 2750 olarak hesaplanacaktır. KIT’de görev alan bilgisayar mühendislerinin maaşları ise 2975 tl olarak hesaplanmaktadır. Yeni mezun olan mühendisler ile çok daha tecrübeli olan mühendisler arasında ciddi maaş farkları bulunabilmektedir.

Bilgisayar mühendisleri hakkında merak edilen sorulardan biri de mezun okulları ile ilgilidir. Mezun olduğunuz okullar kimi şirketler tarafından önemsenmektedir Bu nedenle Boğaziçi, İTU gibi üniversitelerinin bölümlerinden mezun olan kişilerin bir adım daha önde olduğu bilinen gerçekler arasında yer almaktadır.

Bilgisayar mühendisleri çalıştıkları alanlara göre de farklı maaşlar alabilmektedir. Çalışma alanlarının geniş olması nedeni ile bilgisayar mühendislerinin yalnızca yazılım üzerine çalıştığı düşünülmemelidir. Yeni teknolojilerin gelişmesi ile birlikte bilgisayar mühendisliği alanlarında da bir takım değişiklikler görülebilmektedir.

Bilgisayar mühendislerinin yüksek maaş alabilmesi için mezun oldukları okullardan çalıştıkları şirkete ve iş tecrübelerine kadar pek çok aşamanın incelenmesi gerekmektedir. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği okuyan kişilerin kendilerini her zaman geliştirmeye ihtiyaçları vardır.

Bilgisayar mühendisliği pek çok alanla ilgili olduğundan dolayı kişilerin kendilerini belli bir alanda uzmanlaştırmasında da katkıda bulunabilmektedir.

Yorum Yap